Пекин предприема мерки за раздвижване на икономиката
Трайно понижаващият се ръст на БВП спъва китайските реформи
Икономиката на Китай нараства с най-бавния си темп за последните две десетилетия през 2014г. Данните подчертават сериозните предизвикателства пред втората по големина икономика в света, според материал на CNN.
Брутният вътрешен продукт е нараснал със 7.4% през 2014г., в сравнение със същия период на предходната година, според проучване на Националното статистическо бюро. Този ръст е с 7.5% под заложената от правителството цел и същевременно най-бавния растеж на БВП от 1990г. насам.
Пълният годишен икономически растеж е бил в размер на 7.3% през последните три месеца на миналата година, което пък е най-бавния тримесечен темп на растеж от времето на световната финансова криза.
Според правителството резултатите са очаквани и въз основа на тях от Пекин сигнализират, че ще толерират икономически растеж, близо до заложените цели. Въпреки новите данни Китай продължава да расте по-бързо от всяка друга голяма икономика.
Ръстът на БВП на Китай остава най-показната отправна точка за икономическото здраве на страната и показателите му са основна причина, която подтиква правителството да работи за реформиране на икономиката, което най-вероятно ще стане чрез преминаване към политика за стимулиране на увеличаването на консумацията, което трябва да раздвижи отраслите.
Китай отбелязва средна икономическа експанзия от около 10% на година през последните три десетилетия, като тези данни дават на страната предни позиции в списъка на големите икономики и трайно повишава благосъстоянието на домакинствата. В настоящето обаче темпът на растеж е в застой, след като Китай отбеляза рекорден ръст на БВП през 2012г. и 2013г., след значителното забавяне през 2010г. и 2011г.
Очаква се правителството да определи официалната си цел за 2015г. по време на среща през месец март.
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings предупреди инвеститорите да очакват растеж от минимум 6% през 2015г., сподели Андрю Колкуин, анализатор на Fitch за Китай. Прогнозата на рейтинговата агенция се позовава на 6,8% растеж за тази година, последвано от 6,5% през 2016г.
Китай продължава да се сблъсква с редица дългогодишни рискове, като слаб имотен сектор и набъбващ корпоративен дълг.
В отговор на този продължителен спад правителството предприе единични мерки за стимулиране на икономиката. Пекин се опитва да ускори инфраструктурните проекти и да намали лихвените проценти, което трябва да укрепи колебаещия се имотен пазар в страната.
Големи усилия правителството прави и с цел да подкрепи финансовите пазари, като приоритет пред тях е да разработят пилотната програма за свързване на борсите в Хонконг и Шанхай, който проект за сега привлича сравнително слаб интерес от страна на инвеститорите.
Експертите масово твърдят, че ниските цени на петрола в световен мащаб ще осигурят малък тласък на китайската икономика, като в резултат на тях разходите за потребителите и бизнеса ще бъдат по-ниски, а правителството ще има по-голяма свобода на действия за извършване на реформи.