Правителството прави сайт и телефонна линия за еврото
Проектът на Закон за въвеждане на еврото ще стане публичен през февруари
Служебното правителство планира да създаде специален уебсайт, както и да открие безплатна телефонна линия, на които да бъде отговаряно на въпросите на гражданите и бизнеса за процеса по въвеждане на еврото в България. Идеята е те да заработят до края на месец март 2023 г., уточни на пресконференция служебният министър на финансите Росица Велкова.
Всичко това е част от един от ключовите документи, които служебният кабинет подготвя в последните месеци, а именно – комуникационната стратегия на България за въвеждането на еврото. Финансовото министерство дава заявка, че ще насочи работата си и локално – към кметовете и кметските наместници,
тъй като те са най-близо до хората“, подчерта Велкова.
С тези думи финансовият министър открехна вратата към мерките, които държавата подготвя за туширане на страховете относно планираната смяна на валутата от 1 януари 2024 г. Припомняме, че през последните месеци както бизнесът, така и банковата индустрия отправиха апел към правителството да се стартира активна информационна кампания.
Законите за еврото
Според времевата рамка на финансовото министерство до края на годината ще бъде готов „първоначален“ проект за Закон за въвеждане на еврото в България. Планът е през януари той да бъде съгласуван неформално с работодателските организации, както и със Сдружението за модерна търговия,
за да могат да бъдат изчистени и прецезирани текстове от тяхна компетентност и бизнесът по-лесно да прилага този закон“, поясни министър Велкова.
След като завърши неформалната процедура, проектът ще бъде публикуван за 30-дневно обществено обсъждане, а след това ще бъде придвижен и към Народното събрание
Преди този проект обаче да стане достъпен за депутатите, те трябва да разгледат няколко други, които са от голяма важност за влизането на България в еврозоната.
Това са промени, които трябва да бъдат факт преди месец март – и са част от Закона за БНБ, Закона за борба срещу изпирането на пари, Застрахователния кодекс, както и Търговския закон. Важността на тяхното приемане своевременно миналата седмица коментира и вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
„Очакваме че Народното събрание до края на годината ще ги обсъди и ще ги гласува в зала на първо четене и до средата на януари ще бъдат окончателно приети“, заяви Велкова.
Проучване за еврото
Финансовото министерство представи и проучване, извършено от агенция „Алфа Рисърч“, според което около една трета от гражданите и близо две трети от бизнеса одобряват присъединяването на България към еврозоната.
В българското общество има притеснения, страхове и слаба информираност, което води до сериозна поляризация на мненията“, коментираха от „Алфа Рисърч“.
Според национално представителното проучване нагласите сред бизнеса са значително по-позитивни спрямо гражданите.
Едва 10% от гражданите твърдят, че се чувстват добре информирани относно въвеждането на еврото, докато сред бизнеса този дял 30%. Всеки втори гражданин не подкрепя приемането на единната валута, но почти една трета от тях биха променили мнението си, ако получат адекватен отговор на притесненията си.
Сред очакваните негативи анкетираните граждани посочват опасенията си, че при приемане на еврото цените ще бъдат повишени автоматично, както и рискът от измами.