Ремонтът на „Северен поток 1“ може да тласне Германия към газова криза
Големият въпрос е дали потоците руски газ, нужни за най-голямата икономика в Европа, ще бъдат възобновени след ремонта на газопровода
Потокът на газ от Русия към Германия през газопровода „Северен поток 1“ ще спре в понеделник за планиран 10-дневен период на поддръжка. Въпросът е: Ще се възобновят ли потоците след това? В свой специален анализ Reuters търси отговор на този въпрос.
Германия до голяма степен зависи от руския газ, за да подхранва своята ориентирана към износ икономика и да поддържа топли домовете на гражданите. Но най-голямата икономика в Европа се готви за възможно пълно спиране на руските доставки, ако Москва засили използването на газ като икономическо оръжие срещу Запада, докато води война в Украйна.
Вече намаляли драстично спрямо миналата година, руските газови потоци се забавиха още повече през тръбопровода „Северен поток 1“ миналия месец, а Берлин премина към втория от трите етапа на плана си за спешни мерки.
Ръководители и икономисти в индустрията се борят да разберат как ще се справи Германия през следващите месеци и след това, както и къде е особено уязвима. Германия е известна със своите автомобили, а нейните машинни инструменти изпълват фабрики в цял Китай, но секторите, които вероятно ще бъдат най-силно засегнати, също са стъкларската и химическата промишленост.
Ето шест диаграми, които илюстрират ситуацията в Германия:
1. Газопроводът „Северен поток 1“ от Русия през Балтийско море е най-важният директен газов маршрут до Германия. Преди началото на поддръжката, потоците вече са намалели до 40% от капацитета, като Русия се позовава на проблеми с турбините и западните санкции.
Има опасения, че след периода на поддръжка, тръбопроводът ще бъде затворен завинаги. В този случай газохранилищата няма да бъдат запълнени навреме за зимния отоплителен сезон, който е само след три месеца.
Потоци газ, в киловатчаса на ден, Източник на графиката: Reuters
2. Не е само Германия. Газовите потоци към Европа също са ограничени по маршрути, свързващи Русия със Словакия, Чехия и Австрия през Украйна, както и по друг маршрут през Беларус и Полша.
Месечни потоци, в гигаватчаса на ден през три основни тръбопроводни маршрута, Източник на графиката: Reuters
3. По-малко газ и тавани на цените за потребителите поставят под натиск енергийните доставчици като германската компания Uniper, която преговаря с правителството за възможна спасителна програма. Тежкото положение на Uniper досега е най-яркият пример за ефекта на войната върху икономиката на Германия.
Цена в евро на Акциите на Uniper, Източник на графиката: Reuters
4. Германската индустрия, която включва титани като Volkswagen и Siemens, е най-големият потребител на газ, но половината от всички домакинства, които се отопляват на газ, също не изостават в това отношение. В плановете за извънредни ситуации се казва, че домовете трябва да бъдат приоритетни, ако държавата бъде принудена да наложи норми, наред с болниците и основните услуги, но има и призиви домакинствата да спестяват от консумацията на газ.
Продажби на газ (в милиарди киловатчаса) по групи клиенти, Източник на графиката: Reuters
5. Сред индустриите, които консумират газ за своите производствени процеси, химическият сектор на Германия е най-големият отделен потребител. Според Moody's само BASF използва 4% от германския газ в своята площадка в Лудвигсхафен.
При сценарий на намалена наличност на газ, европейските производители на химикали могат да се изправят пред поне две зими с ограничени доставки на газ“, каза Moody's в изследователска бележка, добавяйки, че разходите също ще се повишат.
Сектори в Германия с най-високо потребление на газ (тераватчасове на година), Източник на графиката: Reuters
6. В най-мрачния сценарий пълното спиране на износа на руски природен газ може да струва на Германия 12.7% от икономическите резултати през втората половина на 2022 г., според баварската индустриална асоциация vbw. Това би означавало 193 млрд. евро общи икономически загуби.
Германия може да е известна със своите автомобили, но индустриите, чиито дейности ще бъдат най-ограничени от липсата на газ, включват производството на стъкло, желязо и стомана, керамика, храни и печат, с огромни косвени ефекти върху други сектори.
Очакваният спад на производството по отрасли в проценти през втората половина на 2022 г., Източник на графиката: Reuters