От финансовото министерство напомнят, че паричните средства, които се намират в хората, напускащи територията на България, подлежат на деклариране съгласно принципа на задължителното деклариране. Освен това, при напускане границите на Европейския съюз всички лица са задължени да декларират пари в брой в размер над 10 000 евро, според сегашните изисквания.
Ограниченията, които сега се записват във Валутния закон, са залегнали и в европейското законодателство. Затова от финансовото министерство уточняват, че компетентните органи следва да бъдат оправомощени да упражняват необходимия ефективен контрол върху движенията на пари в брой.
Според друго изменение в Закона, ако благородни метали или скъпоценни камъни не бъдат декларирани, то глобата ще бъде в размер на една пета от стойността на недекларираните предмети. В проекта е предвидено още, когато недекларираният предмет е укрит по специален начин, наказанието да е глоба в размер на една четвърт от стойността на укритият предмет.
Причината за промените в санкциите е, че през юли тази година Европейската комисия е започнала наказателна процедура срещу България заради недостатъчно ефективни и непропорционални на извършените нарушения санкции в съответния закон и Наказателния кодекс. Досега санкциите за недеклариране на средства над 10 000 лв. бяха глоба до 3 000 лв. за физически лица и до 6 000 лв. за юридически.
Ако сте харесали статията, можете да се абонирате за страниците ни във Facebook и Twitter или да използвате нашия RSS фийд канал, за да не пропуснете нищо интересно от Economic.bg.
Етикети:
Управляващите подкрепиха БСП за партийна субсидия от 8 лв.
IT и компютърни науки носят най-високи доходи на завършилите студенти
Поне 100 тона пилешко със салмонела е влязло на българския пазар
Новите собственици на автомобили не трябва да сменят номерата
Северна Корея поднови словесните си атаки срещу Тръмп