Регистрираните досега обекти представляват приблизително 100% от всички работещи с НЗОК аптеки и около 65% от общия брой в страната, които трябва да се свържат със системата.
Системата беше въведена с Регламент на ЕС от 9 февруари 2019 г. в държавите членки. В България беше определен 6-месечен период, в който тя трябва да се въведе, който изтече на 9 август. Европейският регламент предвижда санкциите за аптеки, които не са се включили в системата, да бъдат определени в националното законодателство на всяка държава членка
Целта на системата за верификация е чрез проверка на автентичността на индивидуалния идентификационен код да се гарантира, че лекарственият продукт е направен от законен производител и е преминал през законната верига на разпространение. Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) е отговорният орган за създаване, управление, функциониране и поддържане на националния регистър.
Изпълнителната агенция по лекарствата извършва текущ контрол, като напомня на обектите, които все още не са се включили в системата, че трябва да се включат в този процес, за да се гарантира безопасността на лекарствените продукти.
Данните от периодичните доклади на Европейската организация за верификация през първите 6 месеца показват наличието предимно на технически грешки в системата. Повечето от тях са свързани с допуснати грешки при качването на данните за лекарствените продукти от производителя в Европейския хъб, грешки в кодирането, настройката на баркод скенерите, допуснати неточности в софтуера и др.
Ако сте харесали статията, можете да се абонирате за страниците ни във Facebook и Twitter или да използвате нашия RSS фийд канал, за да не пропуснете нищо интересно от Economic.bg.
Етикети:
Правителството иска да си купи нов самолет
Борисов представи АЕЦ „Белене“ пред американците
Хората не усещат ръста на минималната пенсия, но той изкривява цялата система
„Чайка” вече ще „лети” всеки ден между София и Бургас
Борисов и Заев се качиха на американски самолетоносач