Вечерни новини: Банковите фалити в САЩ разтърсиха финансовия свят; Ръст на българския износ
Независими ли са надзорните фирми при пътищата?; Малкото софийско кафене с голямата мисия
След фалитите в САЩ: Байдън натиска за по-твърда банкова регулация
Американският президент Джо Байдън обяви банковата система на САЩ за „безопасна“ и обеща по-твърда банкова регулация. Обръщението му дойде по повод втория по големина банков фалит в САЩ – на Silicon Valley Bank, а след него последва още един – на нюйоркската Signature Bank.
САЩ предприеха спешни мерки за успокояване на банковата система
Американските власти предприеха извънредни и спешни мерки в неделя, за да укрепят доверието в банковата система, след като фалитът на Silicon Valley Bank заплаши да предизвика по-широка финансова криза. След драматичен уикенд регулаторите заявиха, че клиентите на фалиралата банка ще имат достъп до всичките си депозити от понеделник и ще създадат нов инструмент, който да даде на банките достъп до спешни средства. Федералният резерв също така улесни банките да вземат заеми от него при спешни случаи.
HSBC купува британския клон на фалиралата SVB за 1 паунд
HSBC заяви в понеделник, че придобива за 1 паунд дъщерното дружество в Обединеното кралство на фалиралата американска банка Silicon Valley Bank. Така британският кредитор спасява финансовата институция, фокусирана върху кредитирането на стартиращи технологични компании в Обединеното кралство, пише Reuters.
Банковите фалити в САЩ вероятно ще отложат вдигането на лихвите
Анализаторите на Goldman Sachs вече не очакват Федералният резерв на САЩ да повиши лихвените проценти на срещата си на 22 март. Според американската инвестиционна банка пътят на политиката на Фед след март е „със значителна несигурност“ предвид стреса в банковия сектор, породен от фалитите на 16-ата по големина банка в САЩ Silicon Valley Bank и на по-малката Signature Bank.
Въпреки спасителния план: Акциите на американските банки започнаха да потъват
Акциите на First Republic Bank поевтиняха с повече от 60% в предпазарната търговия в понеделник. Това отразява повишеното безпокойство на инвеститорите относно стабилността на базирания в Сан Франциско кредитор след драматичния колапс на Silicon Valley Bank в петък, пише Business Insider.
Българският износ започва годината с над 20% ръст
Българските предприятия започват годината с над 20% годишен ръст на износа си, извършван в сянката на все още висока инфлация. Продадената навън продукция (в ЕС и трети страни) през януари достига 7.7 млрд. лв., показват данните на Националния статистически институт.
Подкаст | Независими ли са надзорните фирми при пътищата?
През изминалите седмица регионалният министър Иван Шишков направи проверки на пътища и откри вложен по-малко асфалт, отколкото трябва да е по проект. Такива констатации той направи за Северната скоростна тангента в София, за началото на автомагистрала „Хемус“, а преди месеци - и за два лота от магистрала „Тракия“. Фирмите, изграждали въпросните обекти, отричат да има нередности и казват, че пробите не се взимат правилно. Само във фирмите строители ли е проблемът обаче?
НКЖИ пусна 187-милионен търг за жп участъка Русе – Каспичан
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ стартира втория си проект, финансиран по Плана за възстановяване и устойчивост. Става въпрос за внедряването на система за безопасност ERTMS, ниво 2 в жп участъка Русе – Каспичан. Търгът е обявен три месеца, след като бе публикувана предварителната информация за него. Стойността му е малко над 186.7 млн. лв. без ДДС, а срокът за подаване на оферти – до 28 април.
Подмяната на мантинелите в България ще струва 4.3 млрд. лв.
Над 4.3 млрд. лв. без ДДС ще са нужни, за да бъдат подменени мантинелите по републикански и общински пътища и улици в страната. Сумата е изчислена на база нова Наредба за условията и реда за използване на ограничителните системи, която определя изискванията към защитните съоръжения. Документът е изготвен от Министерството на регионалното развитие и е публикуван за обществено обсъждане.
Банята в „Овча купел“ ще бъде реставрирана с 8 млн. лв.
Емблематичната сграда на Минералната баня в столичния квартал „Овча купел“ ще бъде реставрирана, за да възвърне автентичния си облик. След обновяването обаче сградата няма да се ползва само за рекреация, както в миналото. В нея ще бъдат обособени и заседателни и конферентни зали, става ясно от съобщение от пресцентъра на Столична община.
Бубарството в България: Възможно ли е възраждането на един забравен отрасъл?
Бубарството в България води началото си от средновековието, като получава най-голямо развитие през 19-и и първата половина на 20-и век. Към 1990 г. в България е работела една свилоточна фабрика в Хасково и няколко копринотъкачни фабрики в Русе, София, Карлово, Свиленград и Враца, които преработвали произвежданите в страната годишно около 1 500 000 кг сурови пашкули. По производство на пашкули и естествена коприна тогава България е заемала първо място в Европа и едно от водещите места в света.
Малкото софийско кафене с голямата мисия
Кафенетата по софийската улица „Фритьоф Нансен“ са кое от кое по-лъскави и привличат внимание с интересен интериорен дизайн и великолепен аромат на прясно изпечено кафе. Едно мъничко пространство обаче се отличава между тях с необикновената мисия, която има – да промени изцяло кафе културата в столицата ни и да намали до минимум отпечатъка, който оставя след себе си кафе индустрията.
Pfizer купува биотехнологичната компания SeaGen за 43 млрд. долара
Фармацевтичният гигант Pfizer сключи сделка на стойност 43 млрд. долара за придобиване на биотехнологичната компания SeaGen. Така лидерът в производството на лекарства ще разшири портфолиото си с медикаменти за лечение на рак. Новината идва на фона на рязък спад в продажбите на продукти за COVID-19, предава Reuters.
Uber за камиони: Амбицията на един германски стартъп
Транспортната индустрия, благодарение на която се превозват милиони стоки всеки час, търпи своите загуби и се оказва, че около 20% от милите, които изминава един товарен камион, са „празни“ – не носят никаква доходност на компаниите.