Две гръцки компании ще доставят втечнен газ на България през ноември
Осем доставчици – от Европа, Азия и САЩ – са подали оферти в търга на „Булгаргаз“

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Двете гръцки газови компании – обществената DEPA Commercial S.A. и една от най-големите частни Mytilineos S.A. спечелиха търга на „Булгаргаз“ за доставка на втечнен природен газ (LNG) за ноември. Търгът бе обявен в края на септември от държавния обществен доставчик.
Двете компании са класирани начело сред 13 първоначално заявили интерес. Впоследствие на условията за участие са отговорили 10 компании, а от тях осем – от Европа, Азия и САЩ – са подали оферти до крайния срок.
Предложенията на двете гръцки дружества обаче са оценени като най-изгодни, посочва „Булгаргаз“. Кои точно са били останалите кандидати в процедурата не се споменава.
На практика DEPA и Mytilineos са предложили на българската страна част от своите количества по дългосрочни договори за втечнен газ. Компаниите разполагат със слотове за разтоварване и регазификация на втечнения газ на гръцкия терминал в Ревитуса.
Двете компании доставяха газ на България и непосредствено след спирането на руския газ в края на април.
С резултата от търга „Булгаргаз“ успява да осигури необходимото количество газ за ноември – търсените 140 млн. куб. м в допълнение към азерския газ.
Очакванията са през ноември цената на природния газ да продължи да спада си, като по думите на служебния вицепремиер Христо Алексиев, който оглави кризисния щаб в енергетиката, цената за мегаватчас ще бъде под 200 лв. Това би било поевтиняване на синьото гориво в страната с над 15%.
Предстои „Булгаргаз“ да обяви и резултатите от търга за втечнен газ за декември.