Испанските власти готвят драстични мерки срещу Каталония
Възможно е дори да бъде отнет автономния статут на региона

Кабинетът на Испания може да предприеме решителни мерки, ако властите на Каталония обявят едностранна независимост, пише вестник "Конфиденсиал", цитиран от БГНЕС.
В момента Мадрид се опитва са регулира каталонския проблем чрез Конституционния съд (КС), който вече спя действието на закона за референдума относно излизането от Испания. Централното правителство има и други по-радикални мерки.
Една от тях е член 155 на Конституцията, който досега още не се е прилагал. В него се казва, че „ако автономната общност не изпълнява задълженията, предвидени от конституцията или от други закони, и действията й нанасят сериозни щети на общодържавните интереси на Испания“, правителството на кралството „може със съгласието на абсолютното мнозинство на Сената, да предприеме необходимите мерки за принудително изпълнение на посочените задължения от автономната общност“.
„За осъществяването на мерките, предвидени в предишният член, правителството може да дава съответните разпореждания на всички власти на автономните общности“, уточнява се в закона. Овен това този член позволява да се анулира автономия статут на региона.
По-рано парламентът на Каталония одобри два сепаратистки закона. Първия създава правната база за провеждането на референдума за независимост, а вторият – регулира излизането на автономията от Испания, ако на референдума победят привържениците на независимостта. Мадрид вече обжалва първия закон. Очаква се в скоро време в Конституционния съд да бъде внесена и жалбата срещу втория закон.