Увеличението на пенсиите с 64 лв. мина на първо четене в комисия
Критики срещу промените се чуха от представителите на ГЕРБ, които посочиха, че те ще доведат до увеличаване на дефицита на държавата

© ECONOMIC.BG / БТА
Депутатите от Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание приеха на първо четене промените в бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО). Според разчетите консолидираният бюджет на ДОО се увеличава до 15.2 млрд. лв. Основното в тези промени е коригирането на начина за изчисляване на трудовия стаж, което ще доведе до ръст от поне 12.3% на всички пенсии за стаж.
Българските пенсионери, които в момента са на минимална пенсия и всеки месец получават 50-те лв. доплащане, няма да ги загубят, а точно обратното – те ще получат 29 – 30 лв. повече към това, което са получавали до момента", обясни социалният министър Гълъб Донев.
"За" промените гласуваха всички депутати от комисията, като само представителите на ГЕРБ се въздържаха.
За прилагане на справедлив подход при актуализиране доходите на всички пенсионери в законопроекта са предвидени и необходимите средства за повишаване на социалната пенсия за старост от 148.71 на 170 лв. месечно от 1 октомври 2021 г.
В законопроекта са заложени и необходимите средства за изплащане на допълнителната сума към пенсиите за септември в размер на 50 лв. Целта е подкрепата за пенсионерите да продължи до момента, в който влязат в сила разпоредбите, на основание на които се повишават основните размери на всички пенсии – от 1 октомври 2021 г.
Критики срещу промените се чуха от представителите на ГЕРБ, които посочиха, че те ще доведат до увеличаване на дефицита на държавата. Което пък от своя страна може да застраши влизането ни в Еврозоната.
От ГЕРБ излязоха и с контрапредложение – всеки български пенсионер да получава по 100 лв. към пенсията по време на пандемията от COVID-19. Бившата управляваща партия ще внесе промените между първо и второ четене на актуализацията на бюджета и този на Държавното обществено осигуряване. Но това предизборно обявление всъщност не бе направено в комисията, а във Facebook от председателя на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.
Надявам се, че в Харвард сте учили как се влиза в Маастрихтските критерии (критериите за максимален таван на дефицита, нужни за прием на еврото). Вкарването на такива разходи ще доведе до това България да влезе в процедура по свръхдефицит", отбеляза бившият финансов министър Кирил Ананиев, който е депутат от ГЕРБ.
Служебният финансов министър Асен Василев обаче заяви, че промените в бюджета на НОИ съвсем спокойно се побират в бюджетната макрорамка за 2022 г. "Включително и 900 милиона, които ще дадем на АПИ, за недофинансирани проекти, както бяха по време на вашето управление въпреки увеличенията и на други бюджети, ще останат допълнителни 3 милиарда за други мерки", каза Василев.
Според него приходната част на бюджета е достатъчно силна, за да поеме този разход и пенсионерите да се извадят от бедността.