От свръхпечалбата си НЕК връща 1.2 млрд. лв. за АЕЦ „Белене“
Парите бяха платени от държавата заради загубеното арбитражно дело за произведените от руснаците реактори

Снимка: НЕК
Националната електрическа компания (НЕК) ще възстанови на държавата 1.18 млрд. лв., които бяха платени през 2016 г. на „Атомстройекспорт“ заради загубеното дело. Всъщност тогава правителството на Бойко Борисов отказа да обжалва решението на Арбитражния съд към Международната търговска камара в Женева, който постанови, че България трябва да компенсира руската страна заради поръчаните, но неплатени реактор и оборудване за АЕЦ „Белене“.
В договора между Министерството на енергетиката и НЕК през 2016 г. бе записано, че заемът за изпълнение на претенцията на руската компания „Атомстройекспорт“ трябва да бъде върнат на държавата до есента на 2022 г.
В решението на Министерския съвет от днес се посочва, че заради отчетените добри финансови резултати на НЕК се осигурява възможността за ускорено възстановяване на парите. Така посочената сума ще бъде възстановена по бюджета на Министерството на енергетиката в рамките на текущата бюджетна родина.
Добрите финансови резултати на НЕК се дължат на рекордните цени на тока на международните пазари. През 2016 г. обаче, когато бе загубено делото, НЕК бе изправена пред фалит. Самата компания изтъкна тежкото си състояние като причина да не обжалва арбитражното решение.
Припомняме, че реакторите в момента се съхраняват в България, а само „Атомстройекспорт“ има ексклузивното право да ги обслужва. През 2018 г. тогавашният министър-председател Бойко Борисов заяви, че ако не се съхраняват добре, има вероятност да отидат за скрап. Той коментираше темата във връзка с необходимостта да се плащат милиони на руснаците за поддръжка на оборудването.