Петков за вота на недоверие: Въпрос на страх и отговорност
Премиерът се надява още депутатите да подкрепят правителството

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Премиерът Кирил Петков и лидер на "Продължаваме промяната" обяви, че непрекъснато води разговори с различни депутати, които да подкрепят управляващите. Това е въпрос на страх, но и отговорност, заяви Петков, който се включи в демонстрации в подкрепа на правителството.
Има толкова много хора, които искат да има България без задкулисие. Промяната зависи от всички нас. Непрекъснато говорим с различни депутати. Тук е въпросът на страх и отговорност. Надявам се много хора да направят тази стъпка, която изглежда страшна, но е отговорна", коментира Петков.
Утре официално стартират дебатите по вот на недоверие срещу кабинета. До ситуацията се стигна след като лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов обяви, че изтегля министрите си и слага край на коалицията. Като причина за това решение Трифонов обяви въпросът с европейското бъдеще на Македония. От "Продължаваме промяната" заявиха, че истинската причина е свързана с поискани 3.9 млрд. лв. от регионалния министър Гроздан Караджов (ИТН) за "корумпирани фирми".
След това пък група от 5-ма народни представителите от ИТН се отцепиха от партията, водени от спортния министър Радостин Василев, който обяви, че мафията пробива в партията на Трифонов. От ИТН обвиниха Петков и финансовия министър Асен Василев, че се опитват да купуват депутати, за да остане на власт кабинетът.
Председателят на парламента Никола Минчев бе свален от поста от новото мнозинство между ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и ИТН. Последва протест в защита на Минчев, а след това и още един депутат на ИТН се отцепи и стана независим.
Днес Петков заяви, че крайният брой на депутатите, решили да подкрепят управляващите, ще стане ясен в следващите дни.
Ще видим колко ще бъдат по време на вота на недоверие, след това имаме още 7 дни за първия мандат, така че 10 дни реално преди да знаем колко ще са реално подкрепящите, независимо от вота в сряда", заяви Петков.
Премиерът се обърна и към събралите се хора пред парламента и заяви:
Вие обърнахте цялото настроение след тежкия вот с Никола. Ако не бяхте вие, това нямаше да се случи. Независимо какво ще стане с вота на недоверие, независимо какво ще стане в седмицата, в която ние имаме първи мандат – истината е, че вие сте гарантът, че нашата любима родина няма да отиде в неяснота. Всички ние сме гарант, че ще може да изведем България."
Демонстрации в защита на управляващите са планирани до сряда. По същото време ще има и контрапротести, а премиерът изрази увереност, че до напрежение няма да се стигне.
"Надявам се, че няма да има никакви проблеми, г-н Рашков гарантира за това. Така че, ще се опитаме да има само мирни протести и хората, които ни подкрепят, наистина да изявят, че тази промяна за всички нас."