Репетиция за вота на недоверие: Опозицията свали председателя на парламента
Премиерът Кирил Петков нападна ГЕРБ и ДПС, но бе по-обран в изказванията си към „Има такъв народ“

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Новосформираната опозиция в парламента – „Има такъв народ“, ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ – успя да свали от поста председателя на Народното събрание, излъчен от „Продължаваме промяната“ – Никола Минчев. Това се случи ден след като бе входирано искане за оставката му от 120 депутати.
Очаквано „против“ отстраняването на Минчев гласуваха коалиционните партньори от „Продължаваме промяната“, БСП, „Демократична България“, както и петимата отцепници от ИТН, които сега са независими депутати.
В мотивите към документа бяха посочени непрекъснато неизпълнение на задължения, системно и грубо нарушаване на правилника и превишаване на права. По същество поводът за инициативата бе изслушването на външния министър в оставка Теодора Генчовска, което трябваше да се проведе на закрито заседание. Това обаче не се случи и то бе явно, което по думите на „Има такъв народ“ не ѝ е позволило да влезе в детайли по темата за Северна Македония.
Едно е ясно – става дума за пари. Това е показна атака срещу председателя на парламента“, заяви Атанас Гюров от „Продължаваме промяната“, който защити професионалната квалификация на Минчев.
По време на дебатите за отстраняването на Минчев в парламента присъства почти целият кабинет. Там бе и премиерът Кирил Петков, който отмени пътуването си до Азербайджан за договаряне на газ, за да бъде в пленарната зала.
Ако си мислите, че с оставката ще ни притесните като правителство и ще се договаряме с вас, грешите“, взе участие премиерът в дискусията с обръщение към ГЕРБ.
„На ДПС ще кажа: Ако си мислите, че ще намалим броя на сигналите до европрокуратурата и че ще спрем да повтаряме, че Делян Пеевски е един от най-корумпираните хора според американските власти, няма“, обърна се Петков и към ДПС.
Към депутатите от „Има такъв народ“ Петков бе по-обран и посочи, че между тях има честни хора, които осъзнават историческата си роля в този момент, но са поставени под натиск.
В пленарната зала има ново мнозинство, но то не носи промяна, а ще съхрани онзи модел на управление. В такъв парламент може би е по-добре аз да не бъде председателят, защото се оказа, че тези, които щяха да изчегъртват, сега искат да изчегъртат мен“, коментира Минчев.
Иначе той бе сред най-младите председатели на Народното събрание в модерната история на България. Минчев е и вторият човек на този пост, който бива отстранен след гласуване в пленарна зала след проф. Огнян Герджиков, който бе свален през 2005 г. след около 3 години и половина в тази си роля.
Репетиция за събарянето на правителството
Решението на парламента бе и своеобразна репетиция за предстоящия вот на недоверие, който следва да се разгледа следващата седмица. Засега изглежда, че опозицията събира достатъчно гласове, за да събори правителството. Той бе иницииран от ГЕРБ, но заявка за подкрепата му засега има и от „Има такъв народ“, ДПС и „Възраждане“. Единственият вариант за неуспех на вота на недоверие е премиерът да убеди още седмина депутати да подкрепят правителството му, а от изказването му от трибуната бе намекнато, че те ще се търсят сред „честните хора“ от „Има такъв народ“.
Според нормативната уредба на страната при успешен вот на недоверие (бел. р. – в новата история на България такъв все още няма) правителството на Кирил Петков трябва да подаде оставка. След това президентът Румен Радев да завърти отново рулетката и да даде мандат първо на „Продължаваме промяната“, които да се опитат да сформират кабинет. За успех е нужно той да бъде одобрен с повече от половината гласове в парламента. Ако това не се случи, президентът следва да даде мандат на ГЕРБ, а ако и той бъде върнат, да връчи такъв на трета парламентарна сила по свое усмотрение.