Великобритания изтегли рекордно голям заем за февруари
Общият публичен дълг на страната вече се е увеличил до 2.13 трлн. британски лири

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Правителството на Обединеното кралство е взело заем от 19.1 млрд. паунда (22.4 млрд. евро) миналия месец – най-високата сума, теглена през февруари, от 1993 г., сочат данните на Службата за национална статистика (ONS). Според информацията парите са със 17.6 млрд. паунда повече в сравнение със същия период на 2020 г. Те ще послужат на страната в борбата с последиците от COVID кризата, предава BBC.
Наблюдава се една безпрецедентна финансова ситуация, която е породена от необичайни обстоятелства“, добавят от ONS.
Взетите заеми от началото на годината са достигнали 278.8 млрд. паунда, което е рекорд за този период. Общият публичен дълг вече се е увеличил до 2.13 трлн. британски лири, сочат данните на ONS. Те показват още, че миналия месец правителството е похарчило 3.9 млрд. паунда само за мерки в подкрепа на запазването на работните места. Отчетен е и спад в данъчните приходи, особено от по-ниски ДДС, корпоративен данък и мита за гориво.
Междувременно парите, получени от данъчни плащания на самонаети лица, са се увеличили с 0.9 млрд. паунда спрямо миналата година.
„Въпреки че въздействието на пандемията върху публичните финанси става все по-видимо, нейните ефекти не са напълно отразени в тези данни, което означава, че оценките на начислените данъчни постъпления и заеми са обект на по-голяма от обичайната несигурност“, се казва в доклада на ONS.
От правителството заявиха, че работят по намаляване на дълга и като първа стъпка отбелязват продажбата на част от дела си в банковата институция Natwest Group. От сделката, която ще се финализира на 23 март, британското правителство ще получи 1.1 млрд. паунда.