Британската търговска камара разкритикува правителството заради Brexit
От организацията обясняват, че хилядите компании, които тя представлява, не се чувстват сигурни за бъдещето

С думите „разделение и дезорганизираност” Британската търговска камара в понеделник оцени работата на правителството в Лондон и призова премиера Тереза Мей да сложи край на хаоса относно Brexit, пише CNN. Според Камарата неяснотата на правителствената стратегия за напускането на Европейския съюз носи вреда на британската икономика.
„Публичните несъгласия между министрите от кабинета през последните седмици единствено допринесоха за подкопаването на доверието на бизнеса, не само относно преговорите по Brexit, но също и по много въпроси, където фирмите трябва да видят ясни действия от правителството”, заяви генералният директор на Камарата Адам Маршал.
Необичайното предупреждения от групата, която представлява хиляди компании, осигуряващи работа на около 6 млн. души, идва дни преди годишната конференция на Консервативната партия на Мей тази седмица.
Минаха 15 месеца, откакто Великобритания гласува да излезе от Европейския съюз, но раздорите в правителството на Мей относно най-добрата стратегия за Brexit изглеждат по-големи от всякога. Най-новото сътресение е опорна точка, изготвена от външния министър Борис Джонсън, който настоява, ако има преходен период след официалното напускане на Великобритания през март 2019 г., той да не трае „секунда” повече от две години. Това е в разрез с изказване на премиера, която си остави вратичка този период да бъде малко по-дълъг. Това може да изглежда като малко политическо разминаване, но преходните споразумения за от особена важност за компаниите и чуждестранните инвеститори, които опитват да планират дейността си след Brexit.
От Британската търговска камара заявяват, че членовете ѝ искат преходния период да е най-малко три години, както и до края на годината да видят напредък по преговорите за бъдещите търговски отношения между Лондон и Брюксел.