Москов внася проект за данък „вредни храни“
Той ще засегне четири групи стоки

До дни се очаква здравният министър Петър Москов да представи проект за данък върху вредните храни, като зад тази идея стои цялото правителство. Тепърва ще бъдат обсъдени ставките и обхватът на храните, които ще се облагат. Текстът е бил изготвен от здравни и финансови експерти.
Засега се предвижда с новия налог да бъдат засегнати четири групи стоки - тези, които съдържат добавена захар, тези, които съдържат сол над 10 грама на килограм, тези, които съдържат трансмастни киселини и кофеинсъдържащите храни и напитки, пише 24 часа. Изключение ще бъде направено за сиренето и кашкавала, тъй като дори да съдържат повече сол, те са незаменим източник на калций и белтъчини. Затова се приема, че ползата от тях е по-голяма от вредата от многото сол. Медът също ще бъде изключен, независимо дали в него има добавена захар или глюкоза. Нектарите с плодово съдържание от почти 40 % се освобождават от задължение.
Данъкът ще обхване не само пакетираните храни, но и хлебни и сладкарски изделия, които се продават неопаковани. Няма да има допълнителен акциз върху пакетираната захар, сол, трансмастни киселини, кафе. Ако в една храна има едновременно високо съдържание на сол и добавена захар, ще се събират две такси.
Що се отнася до ставката, експертите са заложили минимални нива от 1,51 лв. за килограм храна със солно съдържание над 10 грама за килограм. Това означава, че за пакетче чипс от 40 грама, допълнителният данък ще е 6 ст. При безалкохолните напитки пък се очаква поскъпването да е с 81 ст. на литър.
Експертите очакват общият фискален ефект да е около 170 млн. лв. годишно. Предлага се поне 50 % от приходите да отиват за профилактика на заболяванията, свързани с наднормено тегло и прекомерна употреба на сол като метаболитен синдром, високо кръвно налягане, диабет, инфаркт, инсулт, рак на дебелото черво. Останалата част от приходите пък ще бъде внасяна в бюджета на здравната каса.
Според здравния министър целта на данъка е да се насърчи населението към по-здравословен живот, индустрията – към повече отговорност, а бюджетът да бъде компенсиран за нарастващите разходи поради нездравословния начин на живот на хората.