Причините за голямото намаление на процента са две. На първо място това е значителното номинално покачване на БВП – с 4.5 млрд. лв. за една година. Има обаче и свиване на самия размер на публичния дълг. Докато през 2016 г. той е бил 27.3 млрд. лв., година по-късно стойността му е паднала до 25 млрд. лв.
Номиналното намаление на дълга стана възможно благодарение на излишъка в консолидирания бюджет, който отчете страна през 2016 и 2017 г. Министерството на финансите регистрира преизпълнение на приходите над разходите в размер на около 2.5 млрд. лв. за двете години.
Въпреки намалението с 2.3 млрд. лв. на дълга за 2017 г., неговата стойност все още е по-висока от 2014 г., когато с фалита на Корпоративна търговска банка и ликвидните проблеми на Първа инвестиционна банка (ПИБ) започна финансовата криза в България. Тогава правителството взе няколко заема, за да изплати гарантираните по закон влогове в КТБ и да подкрепи ПИБ с държавен депозит от 1.2 млрд. лв. Трябваше да се покрива и голям бюджетен дефицит през тези две години, а също така дойдоха два големи падежа на външен дълг.
Ако сте харесали статията, можете да се абонирате за страниците ни във Facebook и Twitter или да използвате нашия RSS фийд канал, за да не пропуснете нищо интересно от Economic.bg.
Етикети:
„Чайка” вече ще „лети” всеки ден между София и Бургас
Управляващите изненадаха бизнеса с патентен данък за Airbnb
Курсът на паунда се изстреля до 3.5-годишен връх спрямо еврото
Volkswagen няма да строи новия си завод извън Турция
Всички коли Cadillac стават електрически до 10 години