ЕРП-тата виждат отлагането на либерализацията като логичен ход
Oставащото време трябва да се използва за информационна кампания сред потребителите

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Енергийната реформа по частичното освобождаване на пазара на ток на дребно в България остана с куп нерешени въпроси и безизвестни – седем месеца след приемането ѝ. Де факто това е основната причина за отлагането ѝ с една година, а не рискът от вдигане на цените на тока за домакинствата, каквато опорка беше използвана от депутатите последните седмици.
По-късно днес, дни преди края на работата на Народното събрание, депутатите ще гласуват окончателно отлагането на преминаването на електроразпределителните (ЕРП) дружества към свободния пазар. Те отдавна предупреждават, че има много нерешени проблеми и виждат това отлагане като логичен ход.
Реформата
Как трябваше да изглежда реформата – Националната електрическа компания (НЕК) трябваше да престане да бъде обществен доставчик и да се премахнат квотите на производители за регулирания пазар. Досега те идваха от АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „ЕЙ и ЕС Гълъбово“ и „КонтурГлобал Марица Изток 3“, държавният ТЕЦ 2 се включваше в енергийния микс със заповед на енергийния министър, каквато беше издадена миналата година от тогавашния служебен Росен Христов.
Цената на тока за домакинствата вече нямаше да се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), а с решение на Министерски съвет, но методът, по който щеше да се случва това остана неясен.
Така, година и половина - до началото на 2026 г., крайните снабдители - „Електрохолд“, ЕВН и „Енерго-про“ – трябваше да купуват електроенергията за битовите клиенти от борсата, сегмент „Ден напред“, и след това да я продават на регулирани цени на потребителите. Разликата между цената на свободния пазар и регулираната трябва да бъде компенсирана от Фонд сигурност на електроенергийната система (ФСЕФ). За този процес във Фонда имаше заделени 430 млн. лв., които можеха да се използват само за компенсациите.
Крайните снабдители обаче видяха и други проблеми – кога ще се изплащат тези компенсации, тъй като ако се следва моделът за бизнес потребителите, това ще доведе до големи финансови дефицити за тях.
Заинтересованите страни се събраха още в началото на март на кръгла маса, организирана от Института за енергиен мениджмънт, за да обсъдят предстоящите предизвикателства. Там ЕРП-тата коментираха най-големия си проблем – честотата на плащанията от Фонда и получиха уверение от политици, че ще се регламентира, но до конкретни стъпки така и не се стигна.
Логичен ход
Цялата тази неяснота около нормативната уредба и политическият привкус на темата, доведоха до отлагането на либерализацията на пазара, с което България не само застрашава средства по Плана за възстановяване, но и оставя само половингодишен преходен период до пълната либерализация на пазара на дребно или излизането на всички домакинства на свободен пазар на ток. И ако либерализацията бъде окончателно отменена, то тази година и половина ще е ключова, за да премине леко промяната за битовия потребител. Опитът с либерализацията на пазара за бизнеса показва, че обещанията за информационна кампания и осведомяването на потребителите какво и как престои, така и не се случват. Промяната за домакинствата обаче ще е много по-трудна.
От „Енерго-Про“ и „Електрохолд“, в отговор на въпроси до Economic.bg обясниха решението като логичен и очакван ход. EVN заяви, че не коментира решенията на отделни институции, а „спазва законите такива, каквито са и работи според предвидената законодателна рамка.“
Крайните снабдители са последната част от финансово свързаната верига между крайните клиенти и производителите на електрическа енергия и ритмичното осигуряване на средствата за реализиране на пазарните отношения е ключово за сигурността на системата и непрекъсваемостта на доставките за бита", казват от "Енерго-Про".
От компанията добавиха, че многократно са сигнализирали за нуждата от координирани действия, които да осигурят ликвидността на крайните снабдители - "проведени бяха срещи, изпратени бяха писма, включително и с предложения, но до реални решения и действия не се достигна."
Възможност
ЕРП-тата виждат оставащия период от година и половина , до началото на 2026 г., като достатъчно време да се подготви плавен преход към излизането на свободния пазар на ток.
Отлагането на либерализацията ще даде възможност на всички пазарни участници и институции да се подготвят и да се осигурят необходимите финансови ресурси, промени в софтуерните системи, както и да се проведат пълноценни разяснителни кампании, казват от "Електрохолд България“ ЕАД.
Надявам се, че за времето, което ни остава до либерализацията, ще бъдат решени всички въпроси. В противен случай отново ще се изправим пред сегашната ситуация, допълват от дружеството.
От "Енерго-про" също смятат, че "през тази година и половина, считано от 01.07.2024 г., с участието на всички заинтересовани страни може да се разпишат подробните правила и срокове как точно следва да протече тази промяна, включително как ще бъде гарантирана непрекъснатостта на снабдяването, в случай че даден битов клиент не е избрал доставчик от 01.01.2026 г."
От дружеството наблягат на това, че в този период компетентните държавни органи и търговците на електрическа енергия със съдействието на медиите могат да проведат информационни и разяснителни кампании, които да достигнат до всеки един битов потребител.