Латвия отлага кандидатстването за Еврозоната
Страната ще се присъедини към съюза, когато той е в по-добра форма, отколкото сега
Латвия отлага кандидатстването си за Еврозонатаза следващата година. Това е заявил латвийският външен министър Едгарс Ринкевичс в интервю за предаването „Събота 150" на БНР.
Латвийското правителство желае да се присъедини към Еврозоната, когато е тя е в по-добра форма отколкото сега. По думите на първия латвийски дипломат за страната му ЕС е не само икономически и финансов феномен, а е много повече общност на държави с общи ценности. Той определи като лош сценарий една евентуална дезинтеграция на ЕС към регионални групи. Ринкевичс изтъкна, че предложението за федерация трябва да се обсъди.
Той изтъкна, че Латвия вижда ЕС като обединение на национални държави, но че трябва да се обсъждат начини за по-силни правомощия на европейските институции. „В Латвия има дебат дали се нуждаем от повече Европа или да си оставим нещата както досега. Кошмарен сценарий за Латвия ще бъде, ако едни държави оформят по-тесни икономически, финансови и дори политически връзки, а останалите изпаднат от групата, особено в нашата част на Европа", каза Ринкевичс.
По думите му както България, така и Латвия са твърде зависими от икономиката на еврозоната заради търговията. "Ако нашите страни бъдат изключени от обсъжданията на решенията в еврозоната и не получат статут поне на наблюдатели, ние също може да срещнем икономически трудности", обясни той.
Той беше категоричен, че Латвия ще продължи да подкрепя България и Румъния за приемането ни в Шенгенското пространство.
Латвийският дипломат подчерта още, че цените на газа са политически, а не икономически мотивирани и това личи от голямата разлика в цените на природния газ за Германия и за България и Балтийските държави.
Той определи газовия пазар като регионален въпрос, а не проблем само на една държава. Той изтъкна, че страната му ще направи това, което естонското правителство е направило и което литовското също ще последва - ще приложи т.нар. Трети енергиен пакет от 2014 година, като раздели газовите тръби от доставчиците.
Освен това се работи по строежа на регионален терминал за втечнен природен газ. Той ще бъде отворен за конкуренция. Горивото няма да идва само от Русия, но и от Норвегия или от Близкия Изток.
„Обсъждаме и още една газова връзка с Полша, за да се свържем с по-голямата газопреносна мрежа на Европа", каза министърът на външните работи на Латвия.