Енергиен преход: Узбекистан присъедини 5600 MW слънчеви и вятърни проекти
© ECONOMIC.BG / Pixabay
Властите в Узбекистан съобщават, че към електропреносната система на страната вече са присъединени 5600 MW слънчеви и вятърни проекти. Те са изградени в партньорството с международни разработчици, като част от усилията на правителството да ускори инвестициите във възобновяеми енергийни източници и електроенергийна инфраструктура.
Според думи на президента Шавкат Мирзийоев, делът на възобновяемите енергийни източници в момента възлиза на около 30% от енергийния микс на страната. Властите планират да увеличат този дял до 54% към 2030 г. на фона на нарастващото търсене на електроенергия.
Благодарение на инвестиционни проекти на стойност 35 млрд. долара (около 31 млрд. евро) производството на електроенергия се увеличи 1.5 пъти и достигна 87 млрд. киловатчаса“, заяви Мирзийоев.
Длъжностните лица отбелязват, че разширяването има за цел да укрепи енергийната сигурност, да намали зависимостта от природния газ и да подкрепи индустриалния растеж.
ВЕИ проекти и разширяване на мрежите
Международните финансови институции и частните разработчици подкрепят проекти в областта на слънчевата и вятърната енергия, както и на електроенергийната инфраструктура в няколко региона на държавата.
Един от най-големите проекти, които се реализират в момента, е слънчевата електроцентрала в Самарканд, подкрепена от Азиатската банка за развитие.
След завършването на слънчевата електроцентрала в Самарканд, ще произвежда половин гигават възобновяема енергия. Това означава, че тя ще се превърне в най-голямата в Централна Азия“, заяви Канокпан Лао-Арая, директор за Узбекистан в Азиатската банка на развитие.
„Преди те използваха предимно природен газ, а сега искат да въведат нови технологии, нови начини на производството на енергия, като вятърната и слънчевата“, добави тя.
Правителството инвестира и в системи за съхранение на енергията и проекти за модернизацията на електропреносните мрежи, предназначени да увеличат пропускателната способност на електропреносните линии и устойчивостта на енергийна система.
Енергийният преход, AI и центрове за данни
Успоредно с развитието на електропроизводството властите разширяват цифровата инфраструктура, свързана с енергийния сектор, включително лаборатории за изкуствен интелект и големи центрове за данни.
Саудитската компания ACWF е сред фирмите, участващи в тези проекти.
В момента създаваме центрове за данни за изкуствен интелект. В IT парк в Ташкент се изгражда напълно екологичен център за данни“, съобщи председателят на Управителния съвет на ACWA Мухамад Абунайян.
„Към края на декември или началото на януари ще завършим проект“, добави той.
Според представителите на властите, интегрирането на възобновяеми енергийни източници с цифровата инфраструктура трябва да задоволи бъдещото търсене, свързано с изкуствения интелект и технологиите за обработка на данни.
Чуждестранни инвестиции и икономически реформи
Узбекистан се изкачи с 14 позиции в последния Индекс на икономическата свобода, като за първи път влезе в категорията на „умерено свободните“ икономики.
През последните години обемът на чуждестранните инвестиции нараства, особено в сферата на енергетиката, инфраструктурата и промишления сектор. Саудитска Арабия се превърна в един от най-големите партньори на страната в областта на енергийния преход.
Започнахме пътя на партньорството през януари 2021 г., а днес то обхваща всички сектори. За сериозните и отдадени на каузата инвеститори всичко ще се получи. Общият обем инвестиции надхвърля 26 млрд. долара“, каза Абунайян.
Азиатската банка на развитие също подпомага правителството при разработването на рамки на публично-частно партньорство и финансови механизми, насочени към разширяване на участието на частния сектор в инфраструктурни и енергийни проекти.
По темата работи Марианна Варбанская.