ЕЦБ няма да вдига лихвите поне още година
Решението на централната банка помогна на еврото да поеме във възходяща посока

~ 1 мин.
Еврото пое нагоре спрямо американския долар в четвъртък, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) заяви, че ще отложи първото си следкризисно увеличение на лихвените проценти поне до средата на следващата година.
Президентът на ЕЦБ Марио Драги също така предложи да плати на банките, ако те вземат пари от централната банка и ги прехвърлят към домакинствата и фирмите.
Търговското напрежение и страховете от глобална рецесия поставиха пазарите в състояние на волатилност тази седмица, като участниците на пазара са все по-обнадеждени, че президентът на ЕЦБ Марио Драги би могъл да сигнализира за късна проява на парична подкрепа преди края на мандата му през октомври.
Централната банка заяви, че лихвените проценти по нейните кредитни облекчения и депозити ще останат непроменени съответно на 0%, 0.25% и -0.40%. Те са на рекордно ниски нива след кризата с държавния дълг в Еврозоната през 2011 г. в усилията за повишаване на инфлацията и стимулиране на растежа.
В изненадваща ревизия на бъдещите си насоки ЕЦБ заяви в изявление, че управителният съвет „сега очаква ключовите лихвени проценти на ЕЦБ да останат на сегашните си нива поне през първата половина на 2020 г.“
В изненадваща ревизия на бъдещите си насоки ЕЦБ заяви в изявление, че управителният съвет „сега очаква ключовите лихвени проценти на ЕЦБ да останат на сегашните си нива поне през първата половина на 2020 г.“
Еврото поскъпна с 0.4%, достигайки до $1.1266 скоро след обявяването на изявлението на ЕЦБ.