Прокуратурата се заема със съмнителните търгове на Кацаров
Един от заместниците на служебния здравен министър беше уволнен, след като се е противопоставил на търговете

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Специализирана прокуратура е образувала досъдебно производство за престъпление по чл. 282 от НК заради четири процедури за закупуване и доставка на тестове за неинвазивно изследване на ученици с оглед откриване на SARS-CoV-2. Разследването започна по сигнал на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ).
Поръчките бяха стартирани по времето на служебния министър Стойчо Кацаров, а след тях последва уволнението на един от зам.-министрите му – д-р Димитър Петров. Именно след негови коментари в медиите КПКОНПИ се самосезира.
Петров бе уволнен без обяснение. Заповедта беше подписана от тогавашния премиер и настоящ военен министър Стефан Янев. По повод отстраняването на Петров, Кацаров първо публично каза, че не знае защо е уволнен и че ще пита Янев. След това, в нови медийни изяви, вече казваше, че не го интересува защо Петров е уволнен.
Според бившия заместник на Стойчо Кацаров процедурата за закупуване на антигенни тестове е била опорочена. В следствие на това образователната система е била оставена в неведение, а връщането на учениците в клас – забавено.
За мен 500-600 хиляди деца – две седмици да се забавят да не ходят на училище – по-голяма щета от това не може да има”, каза Петров в интервю за Nova.
Той твърди, че сигнали за нередности с обществената поръчка били подавани от фирми и служители на министерството.
„В тези процедури са се появили едни странни фирми, които досега не са се занимавали с търговия на медицински изделия, а са регистрирани преди 2-3 месеца. Вторият проблем е защо тази процедура не се води от съответните дирекции и съответния зам.-министър, който е отговорен за това? Тогава това беше д-р Златанов, а е поверена изцяло в правомощията на началник кабинета на министъра – г-жа Лидия Чорбанова, която едва ли това й е работата”, посочи още той.
Самият Кацаров определи проверката на КПКОНПИ като сценарий за опетняване на името му от хора зад кулисите. Според него в рамките на мандата му като служебен здравен министър, назначен от президента Румен Радев, са засегнати сериозни интереси. и заради това са подадени сигналите.
На Агенцията за държавна финансова инспекция е възложено извършване на финансова инспекция.