Дянков не приема отговора на ЕЦБ като опровержение
Финансовият министър призна, че към този момент изпълняваме критериите за влизане в еврозоната, но трябва да ги покриваме и когато официално решим да кандидатстваме
Писмото - отговор на Европейската централна банка (ЕЦБ) към журналист в никакъв случай не е опровержение на това, че България изпълнява всички критерии за членство в еврозоната. Това каза в интервю пред Агенция „Фокус" министърът на финансите Симеон Дянков. Той за пореден път потвърди, че България е една от трите страни, които изпълняват числените критерии за влизане в еврозоната.
Според него в писмото излизат две основни тези. "Първата теза, предполагам, журналистът е поставил въпроса - готова ли е ЕЦБ да приеме България в еврозоната? И следователно те са отговорили в две направления. Първо направление - че този отговор могат да го дадат само при формално кандидатстване в еврозоната. И понеже България не е кандидатствала за еврозоната, критериите, които сега България изпълнява и това го потвърждават в писмото, се отнасят само за този период. А други критерии, в смисъл, те трябва да проверяват и критериите в момента на кандидатстване. Както ви е известно, ние не се подготвяме в момента да кандидатстваме за еврозоната, защото смятаме, че първо еврозоната трябва да се подобри от институционална гледна точка и чак тогава ние като знаем къде влизаме, тогава да кандидатстваме. С други думи първият техен отговор е правилен от формална гледна точка. Да, ние не сме кандидатствали и не смятаме сега да кандидатстваме. И критериите, макар че сега ги покриваме, ще трябва да покрием и критериите и към този момент в бъдещето, когато ще кандидатстваме", поясни Дянков
Вторият коментар, още по-специфичен - именно се казва, че за да се кандидатства в еврозоната, първо трябва да се кандидатства за механизма ERM 2. И дават съответния член 104 от еврозоната, който определя начина на кандидатстване. И ние наистина не сме кандидатствали в ERM 2 по същата причина, защото не смятаме, че в момента е полезно за България да тръгне по този процес, макар че пак подчертавам - покриваме абсолютно всички критерии. И в самото писмо това се казва", каза още той.