България иска от ЕС спешни мерки срещу двойния стандарт при храните
Съществени разлики в цените има при детските храни – около 100% и в шоколадовите изделия – между 30 и 70%

България призовава Европейския парламент, Европейската
комисия и останалите институции на ЕС да подкрепят правителствата на Чехия,
Унгария, Словакия, Полша, Словения, Хърватия и страната ни и да не остават
безразлични към дискриминационните практики в рамките на ЕС. Това се посочва в
декларация, която подписаха участниците във форума срещу двойния стандарт в
качеството на храните от ЕС, иницииран от омбудсмана Мая Манолова.
В документа се настоява за спешни мерки от страна на институциите на ЕС, които да включват не само ново законодателство на европейско ниво, но и единни стандарти, така че подобни лоши практики да не позволяват да бъдат накърнени правата на потребителите в рамките на ЕС.
За уеднаквяване на ДДС върху храните за страните от ЕС се обявиха български производители от бранша по време на днешната дискусия.
Според министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов въпросът с двойното качество на хранителните продукти също може да бъде решен само с единна европейска регулация.
„Темата не е нова, но през последните месеци набра инерция и започна да се приема много по-сериозно. Преди време ние направихме две проверки с много проби, тествахме много продукти. При около 20% установихме разлики в съставките. Това, което тогава ни направи най-много впечатление при съпоставката на цените е, че има обезпокоителни завишения в някои от детските храни – около 100% и в шоколадовите изделия – между 30 и 70%.
Безспорно не трябва да съществува двойно качество, но това законово не може да бъде уредено, без да има единна европейска регулация. Затова всяка една инициатива в тази посока показва солидарността на страните, които са потърпевши, защото имаме схема за различно третиране на потребителя и нелоялни търговски практики“, каза министър Порожанов. Участниците в дискусията подписаха декларация срещу двойния стандарт при храните.