Deutsche Bank: Италианският референдум заплашва икономиката на еврозоната
Резултатите от избора създават и риск за единството на ЕС

Резултатите от референдума за конституционна реформа в Италия са заплаха за европейската икономика, предупреждава главният изпълнителен директор на Deutsche Bank, Джон Краян.
От данните стана ясно, че почти 60% от италианците са гласували против промените в конституцията на страната, а "за" - 40%. В резултат на това италианският министър-председател Матео Ренци каза, че подава оставка. Според анализатори, това решение може да доведе до предсрочни избори за парламент и създава рискове за единството на Европейския съюз.
Според ръководителя на Deutsche Bank че негативният вот на италианските граждани към предложението на премиера да промени конституцията е "предвестник на възобновяването на вълнения, които могат да се разпространят от политическата сцена към икономиката, и най-застрашена от това е Европа", пише Financial Times.
Президентът на Бундесбанк Йенс Вайдман отбеляза, че след оставката на Ренци реализацията на важни икономически реформи в Италия вероятно ще се забави. "Това е значимо събитие за страната, която страда от много слаб растеж, много висок държавен дълг и много висок обем на "лоши" кредити на балансите на банките," - каза още той. Вайдман добави, че политическата нестабилност в Италия - това е "не края на света за страната."
Министрите на финансите на страните от еврозоната, които се срещнаха в понеделник в Брюксел, заяви, че има риска, че бюджетният дефицит на Италия ще надхвърли нормите, установени във валутния блок.