Северна Корея изстреля ракета от подводница
Това е нов скок в способностите на КНДР, отблелязват световните медии

© ECONOMIC.BG / БТА
Северна Корея потвърди, че е изстреляла нов тип балистична ракета от морето, точно преди възобновяване на преговорите със Съединените щати, предаде Ройтерс. Това е единадесетото поред изпитание на КНДР за тази година.
Ракетата от нов тип SLBM е изстреляна във водите край източния град Вонсан. Лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун изпрати сърдечни поздравления към учените по отбрана, които са провели теста, съобщава държавната информационна агенция KCNA, като пояснява, че той не е присъствал на изпитанието.
Според агенцията тестът е имал "неблагоприятно въздействие върху сигурността на съседните страни". Тестът е показан със снимки в официалния вестник "Родонг Симун", на които се вижда черно-бяла ракета на повърхността на водата, която след запалаване на двигателя, се задвижва в небето.
Този тип ракети са нов скок в способностите на комунистическата държава, отбелязват световните медии. Изстрелването на ракета от подводница потенциално разширява обсега й.
Говорителят на Държавния департамент призова Пхенян да се въздържа от провокации и да остане ангажиран с ядрените преговори. Действията на КНДР бяха критикувани и от японския премиер Шиндзо Абе, който заяви, че това е нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на САЩ. Северна Корея обаче ги отхвърля, тъй като те забраняват на Пхенян да извършва тестове с балистични ракети.