Facebook Massenger следи ли личните ни данни?
Появиха се слухове, че изцяло новото приложение може да записва видео без позволението на собственика си
Последното нововъведение на социалната мрежа Facebook, а именно отделянето на личните съобщения в изцяло отделно приложение за мобилни устройства, предизвика редица въпроси заради слуховете, че Facebook Massenger може да записва видео без знанието на собственика на мобилното устройство.
В световните медии се появиха редица публикации на списъка с позволенията, които изизсква приложението при инсталация. Една от новостите в новото приложение е, че той може да изпраща SMS съобщения. При инсталация иска позволение за достъп до тази функция на телефона. Новият Facebook Massenger може и да записва видео от камерите на смартфоните, на които е инсталиран без знанието на потребителя. Той обаче е дал позволение за това при инсталиране на приложението.
"Целта ни е да превърнем Massenger в приложението, което предоставя възможно най-добро преживяване на потребителите в областта на мобилната комуникация, като избегнем първоначалното объркване от наличието на различно приложение за тази цел", коментират от социалната мрежа. "Massenger се използва от над 200 млн. потребителя всеки месец и ще продължим да търсим още повече начини те да комуникират помежду си", добавят от компанията.
Пълният списък с позволения за достъп до устройството, които Facebook Massenger иска при инсталиране на Android смартфон включва:
- промяна в статуса на мрежовата свързаност
- осъществяване на телефонни обаждания и изпращане на кратки текстови съобщения
- записване на аудио и видео файлове и снимане по всяко време
- следене на списъка с приети, неприети и пропуснати повиквания по телефона
- достъп до списъка с контакти на телефона, включително и до данни на кой се обажда потребителя, на кой изпраща мейли и колко често
- достъп до лична информация за профила на собственика на смартфона
- достъп до телефонния номер и ID номера на телефона
- достъп до пълен списък с всички потребителски профили на телефона, включително и за трети услуги
Обяснението обаче може да не е толкова очевидно, пише Financial Times. Отделянето на Messenger от мобилното приложение на Facebook може да е по-скоро в посока директната комуникация между потребителите - пазар, който Facebook не успя да завладее въпреки покупката на Snapchat. „Непрекъснатото представяне на нови услуги е от критична важност за задържането на вниманието на потребителите - особено на по-младите потребители," казва анализаторът Джоф Блабър от CCS Insight.
Потребителите вече не веднъж са изразявали притеснение от позволенията, които така или иначе дават при инсталирането на мобилното приложение на Facebook. Друг е въпросът, че те се променят, след като приложението вече е инсталирано. Например, приложението на Facebook иска позволение за контрол върху включването и изключването на WiFi свързването на телефона.
Защитата от приложения, които искат допълнителни позволения след инсталиране е трудна работа. Приложенията, създадени, за да се свързват с интернет, търпят чести ъпдейти по обясними причини – дори и във връзка със собствената им сигурност. Често обаче те не предупреждават потребителите си - поне не ги предупреждават по толкова ясен и лесен за разбиране начин, какъвто е списъкът с исканите позволения за достъп до функции в Android.