Акциите на Nvidia „избухнаха“ след обявените финансови резултати
Компанията за чипове се възползва от бума при изкуствения интелект, който задвижи нейните продажби

Снимка: Depostitphotos
С компании като Google и Microsoft, които се надпреварват да интегрират изкуствен интелект в услугите си, вече има един ясен победител – Nvidia, която прави чиповете, захранващи бума на AI.
За трите месеца, приключващи на 30 април, приходите на американската компания са нараснали с 19% спрямо предходното тримесечие (до 7.2 млрд. долара), а чистата печалба е скочила с внушителните 44% (до 4.65 млрд. долара). На годишна база приходите са намалели с 13%, но по-ниските разходи доведоха до 26% увеличение на нетния доход.
Акциите на компанията за полупроводници скочиха с близо 25% до $381.50 в следборсовата търговия в сряда след публикуването на резултатите за първото тримесечие. Акциите вече са нараснали със 113% досега тази година.
Търсенето на чипове на Nvidia илюстрира необходимата изчислителна мощност за процъфтяващата генеративна AI индустрия. Чатботовете като ChatGPT на OpenAI и Bard на Google могат да пишат имейли, хайку и есета в проза, звучаща като човек, но те изискват много изчислителна мощност.
Чиповете не са и евтини. Microsoft, например, използва десетки хиляди графични чипове A100 на Nvidia, за да захранва ChatGPT, който според Bloomberg струва няколкостотин милиона долара.
Компютърната индустрия преминава през два едновременни прехода – ускорено изчисление и генеративен AI“, каза Дженсън Хуанг, основател и главен изпълнителен директор на Nvidia.
И двете тенденции водят до резултатите на Nvidia. Приходите от бизнеса с центрове за данни достигнаха тримесечен рекорд от 4.28 милиарда долара, което е с 18% повече спрямо предходното тримесечие и 14% спрямо първото тримесечие на 2022 г.
Защо чиповете на Nvidia са толкова търсени?
Nvidia притежава по-голямата част от пазара за графични процесори (GPU). Известни с рендирането на графики и видео, графичните процесори стават все по-популярни за използване с изкуствен интелект поради способността им да обработват много данни наведнъж.
Глобалният пазар на AI чипове се очаква да нарасне от 17 милиарда долара през 2022 г. до 227 милиарда долара до 2032 г., според Precedence Research, фирма за пазарни проучвания.
Бъдещето на световните центрове за данни
На конферентен разговор на 24 май, разглеждащ тримесечните резултати, Хуанг каза, че световните центрове за данни се движат към ускорени изчисления, добавяйки, че Nvidia се е подготвяла за този момент през последните 15 години.