Албания национализира докрай електроразпределението на чешката CEZ
€95 млн. компенсации има да изплаща Тирана на енергийния гигант от Чехия до 2018 г.
Край на сагата

Албания възстанови окончателно електроразпределителното предприятие (ЕРП) в страната, което само преди 5 години бе приватизирано от чешкия държавен енергиен гигант CEZ.
Западнобалканската държава отново притежава 100% от акциите на енергото, след като през юни 2014 г. правителството в Тирана и чешката компания подписаха извънсъдебно споразумение. CEZ успя да пропработи в Албания едва 4 години, след като закупи местното ЕРП през 2009 г. 76% от акциите на тогавашното държавно дружество за 102 млн. евро.
През януари 2013 г. държавният енергиен регулатор в Тирана отне лиценза на CEZ поради "липсата на инвестиции в енергийната система и невъзможността да гарантира снабдяването с ток". Тази формулировка обаче бе само официален претекст, като според местните власти чешката компания продавала тока на „завишени цени“, както и „не се подчиняваше“ на албанското законодателство. CEZ заведе дело в Международния арбитражен съд, като компанията имаше оплаквания още в самото начало от огромните кражби на ток и загубата на електричество поради лошата eлектропреносна мрежа.
Правителството на Еди Рама постигна през юни т.г. извънсъдебно споразумение с CEZ и процедурата в Международния арбитраж бе прекратена. Властите в Тирана се съгласиха да платят обезщетение на CEZ в размер на 95 млн. евро, като изплащането предстои да се осъществи с няколко вноски до 2018 г. "Постигнатото споразумение ще ни даде възможност да започнем реформи в енергоразпределителната мрежа и да започнем инвестиции. Това ще доведе до по-качествена услуга за крайните потребители", увериха от албанското Министерство на енергетиката и промишлеността.
След като за 2012 г. компанията спечели над 2 млрд. долара, заради проблемите в Албания и „комуналната революция“ от началото на 2013 г. в България, предишната година приключи с по-ниски резултати във финансово отношение. По време на събитията от януари – февруари 2013 г. чешките медии поведоха активна кампания срещу Тирана и София, тъй като първата отне лиценза, а втората – се закани да го стори под уличен натиск като го сложи в устата на тогавашния премиер Бойко Борисов.
Според редица вестници в Прага не бива да се допуска страните като България и Албания да отнемат лиценза на националната компания. „Aктивите на CEZ са парите на чешките данъкоплатци“, писа тогава чешкият вестник Mladá fronta.
„Чехите, словаките, унгарците, а също и българите бяха европейски модел за добро поведение, преди да влязат в ЕС, но щом се присъединиха към европейското семейство, се научиха на лоши обноски", писа в. Hospodarske Noviny. Според тях „CEZ не е благотворително дружество, което дарява електричество“.„Намерението на България да анулира лиценза на чешката енергийна компания CEZ в България е обезпокоително“, коментира тогавашният министър на индустрията и търговията на Чехия Мартин Куба.
Говорителката на централата на CEZ в Прага Барбора Пулпанова тогава доста категорично отхвърли критиките към тогавашния ни министър-председател Бойко Борисов. "Категорично отхвърляме обвиненията за неправомерни действия, които теоретично биха могли да доведат до започването на процедура за отнемане на нашия лиценз", отсече тя, като припомни на властите ни, че този въпрос е в компетенциите единствено на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).