Британските работодатели са притеснени за работниците след Brexit
Новото правителство в Лондон едва ли ще донесе голяма промяна в миграционната политика на страната

Докато приближаващият край на свободното придвижване на стоки, капитали и хора след Brexit е представян от британските политици като „поемане на контрол”, за работодателите в страната е обратното – значи загуба на контрол. За някои от тях означава нови бариери при наемането на служители, а за други представлява риск от непоправими щети, коментира Independent.
Анализ на Националния институт за икономически и социални изследвания в Лондон, публикуван в понеделник, сочи, че докато продължаващият климат на несигурност пречи на вземането на решения и спира бизнес плановете, работодателите искат думата при създаването на работещи алтернативи на свободното придвижване.
В Обединеното кралство има около 2.2 млн. граждани от Европейския съюз, които работят в страната. Някои сектори обаче са станали особено зависими от работата на мигранти от ЕС: при храните и напитките, като и в хотелиерството, те са повече от един на всеки четири души. Числено в областта на социалните грижи работят около 58 хил. граждани от страни в ЕС, а в строителния в сектор са наети 200 хил. души, съсредоточени в Лондон.
Тези сектори са изправени пред най-голямо предизвикателство с края на свободното придвижване, както заради общия брой на наетите мигранти в тях, но и защото настоящата британска система изключва миграцията на нискоквалифицирана работна ръка.
Когато системата за наемане на служители от други страни беше изградена между 2008 и 2010 г., тя включваше и категория за хора без опит. Въпросната категория така и не беше приета, тъй като потокът на работна ръка от ЕС, влизащ в Обединеното кралство по правилата на свободното придвижване, осигуряваше необходимия брой работници.
Затова може би не е изненада, че работодателите,
предоставящи работни места за нискоквалифицирани служители, се притесняват от
забраните за миграция – те разчитат на тези хора да запълнят работните позиции.
Най-честата причина за недостиг на
кадри, изтъквана от 35% от работодателите,
предоставящи работни места на нискоквалифицирани служители, е трудното наемане на британци. 14% от осигуряващите работа пък
коментират, че наемат граждани от ЕС, тъй като те имат по-ниски очаквания за
заплащането и условията на труд, отколкото местните жители.
Много работодатели са на мнение, че определени сектори просто не успяват да привлекат британски служители. Мнозина от тях са на мнение, че повишение на заплатите няма да направи работата в кланица, изкормването на риба или оправянето на хотелски легла по-търсени за британците.
Съставянето на ново правителство също е малко вероятно да означава голяма промяна в посоката на миграционната политика на Обединеното кралство.