ЕК обяви план за общ 150-милиарден заем за превъоръжаване
Парите са част от по-голямата цел на Еврокомисията – отбранителни инвестиции на стойност 800 млрд. евро

© ECONOMIC.BG / ЕК
Европейската комисия предложи във вторник Европейският съюз да изтегли нов общ заем на стойност 150 милиарда евро. Парите от общия дълг ще се използват за отпускане на кредити за правителствата на държавите от Блока за повишаване на отбранителните им способности.
Тази стъпка е част от общите усилия за финансиране на стойност 800 милиарда евро, с които Европейският съюз да започне да се превъоръжава на фона на обръщането на политиката във Вашингтон.
С днес обявения общ заем ще бъдат финансирани различни военни области, като въздушна и противоракетна отбрана, артилерийски системи, ракети и боеприпаси, дронове и системи за борба с дронове или за посрещане на други нужди от кибернетична до военна мобилност, каза Комисията.
Това ще помогне на държавите членки да обединят търсенето и да купуват заедно. Това ще намали разходите, ще намали фрагментацията, ще увеличи оперативната съвместимост и ще укрепи нашата отбранителна индустриална база“, каза председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен.
Лидерите на ЕС ще обсъдят предложението на специална среща на върха, посветена на разходите за отбрана в четвъртък.
Комисията също така предложи премахване на ограниченията, наложени от правилата на ЕС за държавните разходи в случай на инвестиции в отбраната.
Ако държавите членки увеличат разходите си за отбрана средно с 1.5 пр. пункта от БВП, това може да създаде фискално пространство от близо 650 милиарда евро“, каза фон дер Лайен.
Комисията също така предложи страните от ЕС да могат да използват за отбранителни цели парите, които получават от бюджета на ЕС за кохезионна политика.
Всички тези елементи биха могли да осигурят до 800 милиарда евро, които правителствата на ЕС да похарчат за отбранителни проекти.
Европа е готова да поеме своите отговорности. Европа може да мобилизира близо 800 милиарда евро за безопасна и устойчива Европа. Ще продължим да работим в тясно сътрудничество с нашите партньори в НАТО. Това е момент за Европа. И ние сме готови да се засилим“, каза тя.
Индексът Stoxx Europe Aerospace and Defence се покачи след новината до 2284.88 от 2265.36 пункта.