ЕС пусна референтна цена на втечнения природен газ
Бенчмаркът трябва да намали риска от резки скокове на цените

© ECONOMIC.BG / Envato
Регулаторите на Европейския съюз изпълниха обещанието си за създаване на нов бенчмарк за втечнен природен газ за региона. Надеждата е да се увеличи прозрачността при цените и да се намали възможността за резки скокове като тези, които разтърсиха пазарите миналата година.
Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество между енергийните регулатори (ACER) отчете първата референтна цена на втечнения природен газ в петък. ACER докладва ежедневни оценки на цената на LNG от информация, събрана от участниците на пазара от януари.
Регулаторът прави ценови оценки за LNG, доставян за Северозападна Европа, Южна Европа и единна цена за членовете на ЕС. Бенчмаркът се определя от спреда между дневната спот цена на ACER в ЕС и сетълмента за месец напред на TTF.
LNG се търгуваше в петък с отстъпка от 9.57 евро за мегаватчас спрямо договорите в газовия хъб Title Transfer Facility (TTF).
Въз основа на скорошни транзакции, които участниците на пазара са длъжни да докладват, ACER каза, че цената на LNG е 38.27 евро за мегаватчас.
Целта на ЕС е купувачите и продавачите на втечнен природен газ да използват новия бенчмарк като основа за своите договори, вместо да ги обвързват с променливите цени на газа по тръбопроводите. За разлика от тръбопроводния газ, втечненият не се търгува широко на борсите, така че ЕС също иска да увеличи прозрачността около това колко струва горивото.
През декември ЕС нареди на ACER да пусне независими данни за цените и да установи бенчмарк като част от общите усилия на органа за ограничаване на нестабилността на пазара, включително механизми за контрол на цените за TTF.
Тъй като Европа започна да заменя обемите газ от руски тръбопроводи с предимно LNG товари от Съединените щати и други големи производители, пазарната несигурност накара TTF да се отклони от цените на LNG.
Спредовете са се стеснили от началото на годината, тъй като високите обеми в газохранилищата в Европа и сравнително меката зима помогнаха за смекчаване на страховете около възстановяването на запасите за следващия отоплителен сезон. Март приключи с 56% запълненост на европейските газови хранилища, което е с нас 26% спрямо същия период на миналата година и доста над петгодишната средна стойност.
Анализаторите на търговската компания Energi Danmark написаха в скорошна бележка, че западноевропейските газови пазари са се върнали към „обвързана търговия с диапазон“, но тази волатилност „не е близо“ до нивата от миналата година. Въпреки това, последният изблик на студено време, очакваният спад на мощността на вятъра и въздействията от продължаващите стачки във френските терминали за внос могат да увеличат рисковете през седмицата, пише Naturalgasintel.