Лагард: Инфлацията все още не е победена
Според президента на Европейската централна банка нивото на инфлацията още е твърде високо, но естеството ѝ се променя
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард каза във вторник, че инфлацията все още е твърде висока и все още е твърде рано ЕЦБ да обяви победа над покачването на потребителските цени.
Говорейки на събитието на централната банка в Синтра, Португалия, тя каза:
Инфлацията в еврозоната е твърде висока и се очаква да остане такава твърде дълго. Но естеството на инфлационното предизвикателство в еврозоната се променя.“
„Това постоянство е причинено от факта, че инфлацията си проправя път през икономиката на фази, тъй като различни икономически агенти се опитват да прехвърлят разходите един на друг“, добави тя, цитирана от CNBC.
Общата инфлация през май достигна 6.1% за региона, което е спад спрямо 7% през април. Но целта на ЕЦБ е да свали инфлацията до 2%.
Еврозоната се сблъска с по-високи темпове на нарастване на цените главно заради нахлуването на Русия в Украйна, което увеличи разходите за енергия в целия валутен блок. Те обаче се разсеяха през последните месеци и вместо това най-големите скокове на цените бяха при хранителните продукти.
Постигнахме значителен напредък, но – изправени пред по-упорит процес на инфлация – не можем да се колебаем и все още не можем да обявим победа“, добави тя.
ЕЦБ започна да повишава лихвите от юли 2022 г., като този ръст влиза досега на 400 базисни пункта (4 пр. пункта). Пазарните играчи са предвидили още едно увеличение на лихвените проценти следващия месец и обмислят ново движение нагоре през септември.
Някои икономисти повдигат въпроси за това кога на ЕЦБ ще се наложи да промени тази по-строга политика, тъй като се опасяват, че по-високите лихви ще забавят значително икономиката. Във вторник обаче Лагард каза, че е твърде рано да се правят подобни съображения.
Трябва да комуникираме ясно, че ще останем „на тези нива толкова дълго, колкото е необходимо“. „Това ще гарантира, че повишаването на нивата няма да предизвика очаквания за твърде бърз обрат на политиката и ще позволи пълното въздействие на нашите минали действия да се материализира“, каза тя.
„Малко вероятно е в близко бъдеще централната банка да може да заяви с пълна увереност, че пиковите нива са достигнати. Ето защо нашата политика трябва да се решава среща по среща и трябва да остане зависима от данните.“