„Булгаргаз“ и търговците получават 278 млн. лв. компенсации за скъпия газ в „Чирен“
Цената на газа в България пада с още 18% през март; Терминалът в Александруполис ще заработи чак през месец май

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Година и половина след като беше нагнетен газ на много високи цени в подземното хранилище "Чирен", най-после „Булгаргаз“ и търговците, които го съхраняват, ще получат компенсации. Това стана ясно по време на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което се обсъждаше цената на синьото гориво за следващия месец.
Компенсации за скъпия газ
Още в началото на войната на Русия срещу Украйна в началото на 2022 г. Европейската комисия прие законодателство, с което се въведе задължение всички европейски газохранилища да са пълни на 80%, за да се гарантира сигурността на доставките за следващата зима.
Количествата обаче бяха нагнетявани през лятото и началото на есента на 2023 г., когато цената беше рекордно висока. И след това, когато се понижи, включително и заради топлото време, скъпият газ остана, вдигайки общата цена на микса за крайните потребители. В месеците бяха извличани малки количества от "Чирен", за да не се оскъпява много суровината за потребителите.
Компенсирането на обществения доставчик и газовия бизнес се готви от работна група вече година, която започна още при служебното правителство на президента Румен Радев, с енергиен министър Росен Христов.
На откритото заседание в сряда стана ясно, че помощта ще е в размер на 278 млн. лв., без да се уточнява как парите ще бъдат разпределени между „Булгаргаз“ и търговците, но със сигурност по-голямата част от нея ще е за обществения доставчик. Средствата ще дойдат от държавния бюджет, откъдето ще се прехвърлят към „Фонд сигурност на електроенергийната система“, откъдето ще бъдат изплатени, научи Economic.bg от свои източници.
Сумата е одобрена от Министерството на финансите и правителството вече е изпратило за нея нотификация в Европейската комисия, но одобрение все още се очаква, стана ясно то думите на директора на дирекция „Търговия с природен газ“ в „Булгаргаз“ Веселин Синабов.
След положителната санкция от Министерство на финансите този механизъм е изпратен в Брюксел. Няма основание да не бъде извършена нотификация предвид това, че до голяма степен е отговорен за нагнетяването на природен газ на висока стойност – не само в България, но и в европейските газохранилища“, коментира председателят на регулатора Иван Иванов.
Цената се понижава още
Цената на природния газ за месец март ще бъде по-ниска от първоначално заявената от „Булгаргаз“ в средата на месеца. Ако преди седмици тя трябваше да се понижи с 12% спрямо тази за февруари, то сега прогнозата е за още по-голям спад – около 18%.
Така цената, по която общественият доставчик ще продава газа на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия, ще достигне 58 лв./MWh (без акциз и ДДС). За февруари тя е 71.08 лв./MWh (без акциз и ДДС).
За следващия месец в количествата газ са включени и количества за добив от газохранилището „Чирен“, като се взима предвид и компенсаторния механизъм, въпреки че все още не е одобрен.
Дружеството ще предостави информация за окончателната цена на газа на 1 март, след което КЕВР взима крайното решение.
Има сериозно изменение на индекса TTF. Месечният TTF, с който работи „Булгаргаз“ в заявлението, е 28.28 евро на MWh към 12-ти. Днес сутринта дневният TTF беше 24.70 евро на MWh.“
Предполагам, че в оставащите два дни няма да настъпи някакво извънредно обстоятелство, смята Иван Иванов.
Терминалът в Александруполис се забавя
Терминалът за втечнен газ в Александруполис, в който България има 20% участие, ще влезе в търговска експлоатация на 1 май, стана ясно още на заседанието.
На 1 март „Булгаргаз“ ще даде заявки за количествата, които ще се използват в терминала, но датата за въвеждане в търговска експлоатация се очаква да бъде 30 април, откогато реално ще могат да се изпълняват поръчки.
„Булгаргаз“ има резервиран капацитет и ще получава количества, които ще започне да използва през май и това би била възможност за бъдещо намаляване на цената на газа в страната.