Роботите създават повече професии, отколкото отнемат
Физическият труд е намалял за сметка на помощния персонал и интелектуалните професии

Според икономисти от консултантската фирма Deloitte развитието на професиите и технологиите в 21 в. трябва да бъдат възприемани по-позитивно, пише The Guardian.
Изследването се основава на статистически данни за Англия и Уелс, като обхваща периодът от 1871г. до сега. Заключението е позитивно – вместо да унищожават професии, технологиите всъщност са „машина за създаване на работа“.
Погледнато в исторически план, хората и преди са се притеснявали от влиянието на технологичния прогрес върху професиите им. Примерно, през 1800-те години социалното движение лудитите е унищожавало първите тъкачни станове. Чрез такива методи, хората са се обявявали против промените, които настъпвали с промишлената революция от втората половина на 18-ти век и началото на 19-ти.
В днешно време притесненията са свързани с това, дали например професията на касиерите няма да изчезне, заради възможността хората сами да си таксуват покупките. Таксиметровите шофьори също ще срещнат проблем с навлизането на самоуправляеми автомобили и нашумялото приложение за споделено пътуване Uber.
"Основната тенденция е наемането в сферата на селското стопанство и производството да бъде измествано от бързия растеж на грижовната, творческа технология и бизнес-сектора", пишат авторите на изследването Иън Стюарт (Ian Stewart), Дебапратим Де (Debapratim De) и Алекс Кол (Alex Cole).
Според икономистите, машините ще поемат повтаряемите и по-трудни задачи, но те не изглежда да са по-близо до елиминирането на човешкия труд, отколкото са били през миналите 150 години.
В някои сектори обаче технологиите са отнели професии, признават авторите. Въпреки това, те поставят друг въпрос - дали това са били професии, които наистина са желани от хората. Машините са ограничили нуждата от физически труд на човека, като по този начин са увеличили продуктивността му.
В някои сектори, сред които медицина, образование и професионални услуги, технологиите са повишили продуктивността на работещите, както и наемането на нови хора.
По-лесният достъп до информация и ускоряващият се темп на комуникация са довели до революция в секторите, изискващи предимно знания, смятат авторите. В същото време повишаващите се печалби са повишили търсенето на професионални услуги. Например, през 1871 г. в Англия и Уелс е имало 9832-ма счетоводителя, докато през изминалите 140 години техният брой е нараснал до 215 678.
В заключението на изследването икономистите обобщават, че „пазарът на труда не е константен“. Изследването отчита бум на фризьорските салони, намалението на цените на някои храни и на някои по-големи вещи за дома като телевизори и кухненски уреди. Също така реалната цена на колите в Обединеното кралство е паднала наполовина през последните 25 години.