Total се готви за трето проучване за нефт и газ край Варна
Сондажните операции са краткосрочни и ще се проведат по начин, който цели да минимизира въздействието върху околната сред

„Тотал Е&П България“ - българското дъщерно дружество на френската Total, заедно с „ОМВ Офшор България“ ГмбХ и „Репсол България“ се подготвят за трети проучвателен сондаж в Блок „1-21 Хан Аспарух” край Варна. Това е част от плана на компаниите за търсене и проучване на нефт и природен газ в разположен в изключителната икономическа зона на България в Черно море, става ясно от сайта на дружеството.
Третият проучвателен сондаж ще бъде прокаран в дълбоководието с плаваща морска сондажна единица (MODU). Методът за сондиране, който ще се приложи, е традиционен вертикален морски сондаж за конвенционални залежи.
Методологията и процесите са същите, които са използвани при първите два проучвателни сондажа „Полшков-1” (успешно завършен и ликвидиран на 05.09.2016 г.) и „Рубин-1” (в процес на сондиране). В момента се разглеждат три потенциални сондажни площадки, като избора ще бъде направен според резултатите от сондаж „Рубин-1”.
Разглежданите сондажни места са на значително разстояние от всякакви защитени територии и зони, както и територии с културно наследство. Поради голямото разстояние от брега (над 100 км до Варна) не се очаква въздействие върху крайбрежните дейности или рибните запаси при нормално протичане на операциите. Тъй като проектът се осъществява в открито море, няма да се изгражда нова пътна и техническа инфраструктура или да се променя съществуващата пътна инфраструктура. Няма да се изграждат нови сгради и съоръжения за целите на сондажните операции. За дейностите ще се използват съществуващите съоръжения и инфраструктура в местната пристанищна база на Леспорт, Варна. Снабдителни кораби и хеликоптери ще бъдат включени, за да подпомагат сондирането.
Сондажните операции са краткосрочни и ще се проведат по начин, който цели да минимизира въздействието върху околната среда. Това ще се постигне в голяма степен чрез правилното управление и депониране на материалите и генерираните отпадъци, оттоци и емисии (очаква се да се генерират само типични за сондирането отпадъци).
Операторът „Тотал Е&П България” ще осигури постоянен мониторинг и проверка на дейността на подизпълнителите по отношение на опазване на околната среда. Установяването на въздействията на база оценката на естеството, интензитета, обхвата и продължителността на въздействията води до заключението, че въздействията от проучвателното сондиране обикновено са от временно естество и локализирани, пишат от компанията.
Припомняме, че през октомври 2016 г. от тримесечния финансов отчет на петролната компания стана ясно, че има залежи на нефт в находището "Хан Аспарух" в Черно море. Там бе записано, че откритието е направено в периода юли – септември миналата година, но не е дадена повече информация за потенциалните количества. Блокът се намира край Варна на 80 км в Черно море и е с площ от 14 220 кв., а проучванията се извършват на дълбочина между 100 и 4000 метра.
Блокът "Хан Аспарух" се разработва в консорциум от три компании - делът на Total е 40%, а неговите партньори са OMV Австрия с 30% и испанският Repsol с 30% дял.
През септември 2017 г. Total започна началото на втория проучвателен сондаж „Рубин-1“ в блок „Хан Аспарух“ край Варна. За целта бе мобилизиран сондажният кораб Noble Globetrotter II, с който се проведе и първата сондажна кампания. Тогава от компанията обявиха официално, че очакват сондажните операции за „Рубин-1“ да продължат до началото на 2018 г.