Карането на чужда кола само след регистрация в КАТ
Това предвиждат промени поправките в Закона за движение по пътищата (ЗДвП), предложени за обсъждане от МВР
Всеки, на който му се наложи да кара по някакъв повод чужда кола, ще трябва преди това да се регистрира в КАТ. Това предвиждат промени поправките в Закона за движение по пътищата (ЗДвП), предложени за обсъждане от МВР, пише "Труд". Срокът на разрешителното ще бъде 1 месец и ще влиза в сила от възникване на обстоятелството.
До 2 август граждани и представители на браншови и неправителствени организации могат да пращат своите идеи за промени на електронна поща с адрес pravna@mvr.bg.
Предвижда се едномесечният срок да възниква от датата на издаване на пълномощно за управление на колата или влизането в действие на лизинговия договор. Все още обаче не е ясно какво ще се прави в случаите, когато човек дава на роднина или приятел колата за неопределен срок.
Когато се яви в "Пътна полиция", ползвателят трябва да покаже документ за основанието, на което е получил колата от собственика. Независимо дали автомобилът е на физическо лице или на фирма, нейният реален шофьор е длъжен да се регистрира в областния КАТ по постоянен адрес.
Целта на тази промяна е свързана с издирването на нарушителите, заснети с камери на полицията. И то не толкова на шофьори, които ползват автомобили на роднини, а главно на водачите на служебни коли.
В момента по номера на нарушителя се издава електронен фиш на името на собственика. Ако това са лизингови компании, те получават снимката по пощата, но я връщат на КАТ, сочейки името на лизингополучателя. И процедурата започва отначало.
Все още в проекта не е изяснено до колко ползватели могат да се регистрират за един автомобил. Това засяга най-вече таксиджиите, които работят на две или три смени с една кола, отстъпват волана на приятели или срещу наем.
Проектът предвижда 150 лв. глоба за ползвател, който не се регистрира в КАТ. Другата санкция е изцяло нова за българския закон - сваля се предният регистрационен номер на колата.