АПИ е събрала по-малко приходи от е-винетки през 2020 г.
Активирането на е-винетки вече се случва след 15 секунди

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Архив
От началото на годината досега Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) е събрала общо 376 млн. лв. от продажбата на е-винетки за леките автомобили и пътни такси от камионите.
Приходите от е-винетки са в размер на 256 млн. лв. За сравнение през 2019 г. закупените е-винетки са били на стойност 392 млн. лв. Приходите от пътни такси за тежкотоварните камиони са около 120 млн. лв. или с 20% повече в сравнение със същия период на 2019 г. Това съобщи проф. Олег Асенов, член на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“, в чийто ресор е внедряването и управлението на тол системата и е-винетките.
До 1 март тежкотоварните камиони в България също се таксуваха с винетки. От месец март обаче влезе в сила тол системата и те вече плащат на база изминато разстояние. Тук имаше много спорни моменти и неясноти, но в крайна сметка по този начин се заплаща преминаването през първокласните пътища и магистралите. Прогнозите на пътната агенция бяха за месечни приходи от близо 40 млн. лв.
„През годините се отчита устойчиво нарастване на приходите и при този тренд не е необходимо да се правят промени в цените на е-винетките“, добави Асенов. И отбеляза, че въпреки кризата и това, че транспортният бранш е един от най-засегнатите сектори, има повишаване на събираемостта от пътни такси.
Постъпленията са реализирани при повече от 25% редукция на броя пътувания и почти 30% намаление на средните превозни разстояния. Комбинацията от тези два фактора съкращава общото разстояние, което изминават автомобилите и от там – таксите, които заплащат, обясни той. Поддържането на „зелените коридори“ за транзитния трафик беше един от основните фактори, спомогнали за това международните превозвачи да разпознаят България като привлекателен маршрут и затова реализирахме тези приходи, обясни още проф. Аденов.
Той посочи, че през месеците юли и август е реализиран до три пъти по-висок приход от уикенд е-винетки в сравнение със същия период на 2019 г. – въпреки спада с 60% на транзитния трафик от леки коли. Според него това се дължи на големия брой купени краткосрочни е-винетки – уикенд и седмични, за автомобили с българска регистрация.
От прессъобщение на АПИ става ясно, че активирането на електронните винетки вече се случва до 15 секунди след закупуването й, а не до 5 минути, както беше досега. Подобрението идва, след като през последните месеци имаше множество сигнали от граждани, че са били глобени, тъй като са тръгнали на път преди да бъде активирана винетката.