Страхът за работата и доходите се надига с новата COVID вълна
Един от най-засегнатите сектори се очаква отново да е туристическият

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Около две трети от работодателите и служителите в България очакват ново затваряне на отделни бизнес сектори до края на 2021 г., като отново най-мрачни са прогнозите в туристическия бранш. Най-големият страх сред служителите е, че четвъртата вълна на пандемията ще повлияе на личните им доходи от труд. Все пак повече работодатели са склонни да пренасочват усилията си към нови услуги и бизнес функции, показват данните от проведено проучване на ManpowerGroup България.
По-оптимистично настроени са работодателите и служителите в сектори „Информационни технологии“, „Аутсорсинг на бизнес процеси“, „Консултантски услуги“ и „Търговия и бързооборотни стоки“.
Как биха реагирали работодателите в извънредната обстановка?
При евентуално затваряне 31% от работодателите планират да пуснат част или целите си екипи в принудителен отпуск, 10% биха съкратили персонал и само 6% обмислят намаление на месечните възнаграждения и допълнителните придобивки. Почти 33% от анкетираните споделят, че ще се опитат да задържат персонала си, като го пренасочат в други проекти. Микро и малките компании с до 50 заети биха понижили възнагражденията или придобивките на своите служители, като резултатите от анкетата показват, че подобна мярка ще засегне най-вече заетите в секторите „Туризъм, хотелиерство и ресторантьорство“ и „Консултантска дейност“.
Какви са очакванията на служителите?
Цели 43% от анкетираните служители смятат, че нови мерки във връзка с разпространението на COVID-19 ще повлияят на доходите им под формата на по-ниско възнаграждение или по-малко допълнителни придобивки. Респондентите, дали този отговор, работят предимно в секторите „Туризъм, хотелиерство и ресторантьорство“, „Автомобилна индустрия“ и „Търговия и бързооборотни стоки“ и повече от половината (54%) са заети в микро и малки предприятия извън столицата, като заемат ниски и експертни позиции без мениджърски функции.
Една трета от анкетираните споделят, че е възможно да бъдат пуснати в принудителен отпуск. Профилът на далите този отговор е същият, но превесът на сектор „Туризъм, хотелиерство и ресторантьорство“ е още по-голям – цели 60% от заетите тук очакват да бъдат пуснати в отпуск. Други 30% от респондентите смятат за възможно дори да загубят работата си, като те са заети най-вече в секторите „Туризъм, хотелиерство и ресторантьорство“, „Транспорт и логистика“, „Консултантска дейност“ и „Търговия и бързооборотни стоки“.
Проучването показва, че експертният и ръководен персонал в сектори като „Банки, финанси и застраховане“, „Консултантска дейност“ и „Информационни технологии“ не смятат, че за тях пандемията ще има сериозно отражение.
Работа от офиса или от вкъщи?
Повече от половината организации смятат да използват хибриден модел на работа. Около 31% от работодателите ще дадат възможност за съчетаване на хоум офис и дистанционен режим, но повечето ще изискват голям процент от работното време на служителите да бъде прекарвано в офиса. Наетите обаче предпочитат да имат право на избор без ограничения (41%).
80% от анкетираните компании покриват допълнителни разходи на своите служители при работа от разстояние, като осигуряват офис оборудване (напр. принтер, скенер, офис стол) или възстановяват суми за месечен интернет абонамент. Много малък брой организации поемат и други разходи, напр. за комунални услуги.
Фирмени приходи и лични доходи
23% от компаниите, които са претърпели финансови загуби, очакват да се върнат към оптималното ниво на своите печалби около средата на 2022 г., а 15% вярват, че това ще се случи в края на следващата година. В същото време близо 40% от анкетираните служители споделят, че не са отчели отрицателно влияние върху доходите си от труд, а други 12% – че има такова, но те вече са се нормализирали.
Повечето работодатели (62%) не очакват съществени промени в броя на заетите до края на годината, докато други 24% планират да увеличат числеността с 5-10%. Една четвърт от тях са IT компании, други 22% – производствени, и 15% оперират в сектор „Търговия и бързооборотни стоки“. Компаниите, които споделят планове за увеличение с повече от 10%, са 7% от всички анкетирани работодатели и те оперират основно в секторите „Здравеопазване и фармация“, „Аутсорсинг на бизнес процеси“ и „Информационни технологии“.