В подготовка за еврото: Първите комплекти с български евромонети влизат в банките през декември
Пакетите с евромонети за гражданите ще са на стойност 20 лв., докато тези за бизнеса ще струват 200 лв.

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Българските граждани и бизнесът ще могат да закупят специални пакети с български евромонети от търговските банки още преди въвеждането на еврото в страната като официална валута. Това споделят няколко търговски банки, с които Economic.bg разговаря по темата.
Въпросните стартови пакети ще представляват комплекти с български евромонети или банкноти, които да бъдат закупени срещу тяхната левова равностойност. Съдейки по опита на други страни (виж по-надолу), те ще бъдат опаковани в хартиена или друга торбичка, като ще се предлагат в две разновидности:
- За граждани – ще се предлагат единствено евромонети;
- За бизнеса – комплектът ще съдържа монети и банкноти.
От Пощенска банка поясниха за Economic.bg, че българските стартови комплекти ще са на стойност 20 лв. и ще съдържат еврови монети с българска национална страна на стойност 10.23 евро (равностойността на 20 лв. по фиксинг). Стартовите комплекти за търговците ще са с 10 пъти по-висока стойност – 200 лв., или 102.30 евро.
Очаква се продажбата на стартови комплекти с монети да започне през декември“, споделят от финансовата институция.
Българската монета от 1 евро, снимка: БНБ
Гражданите ще могат да закупят до два комплекта с една трансакция, докато за юридическите лица няма ограничения за броя стартови комплекти, които искат да закупят.
Търговците ще могат да се снабдят с по-големи количества евромонети и банкноти през ноември и декември чрез т.нар. „подзареждане“, което ще изисква подписването на договор“, допълват от Пощенска банка.
Българската монета от 2 евро, снимка: БНБ
Какви са тези пакети?
Целта на пакетите е гражданите и фирмите да се снабдят с кешови еврови наличности преди самото въвеждане на еврото. От една страна, така няма да се струпват опашки пред банкоматите след 1 януари 2026 г., а от друга – няма да се образуват и опашки за превалутиране по чейндж бюрата.
Комплектите ще са особено удобни за хората в по-малките населени места, които могат да се запознаят предварително с новата валута и как изглежда тя на хартия.
Практиката със стартовите комплекти се насърчава от Европейската комисия и е записана в нейната Препоръка 2008/78/ЕО от 10 януари 2008 г. В нея изрично е посочено, че „специални мерки, включително осигуряване на комплекти с монети евро за търговците на дребно, следва да бъдат предвидени за малките търговски обекти“.
Малко след това е добавено:
Гражданите следва да имат възможност да придобиват комплекти с монети евро през трите седмици преди смяната на валутата, за да се гарантира, че всяко домакинство може да разполага поне с един комплект“.
Точната дата
В Националния план за въвеждането на еврото в България е записано, че стартовите пакети ще са налични два месеца преди въвеждането на еврото, т.е. на 1 ноември тази година те ще бъдат вече в трезорите на банките.
Стартовите комплекти за граждани и предприятия ще бъдат на разположение два месеца преди въвеждането на еврото“, потвърдиха и от ОББ пред Economic.bg.
Самата продажба на комплектите ще започне на по-късен етап, вероятно през декември, като Българска народна банка (БНБ) и „Български пощи“ ЕАД ще продават само на физически лица, докато търговските банки ще предлагат пакетите и на юридически лица.
Банките ще получат първоначално зареждане с тези комплекти от БНБ не по-рано от два месеца преди датата на въвеждане на еврото. След официалната дата на въвеждането му, монетите в стартовите комплекти ще придобият статут на законно платежно средство“, казаха и от Първа инвестиционна банка (ПИБ) за Economic.bg.
От там и от Уникредит Булбанк уточниха пред Economic.bg, че точните периоди тепърва предстои да бъдат разписани в Наредба на БНБ за първоначално зареждане и подзареждане с евробанкноти, евромонети и стартови комплекти с евромонети. Към момента документът все още е в процес на разработка.
Очакванията ни са това да се случи през ноември и декември тази година“, прогнозират от Уникредит.
От ПИБ допълват, че процесът предвижда сключването на договор за подзареждане с определени „професионални трети страни“, в т.ч. търговци на дребно, фирми, управляващи машини за пари в брой, и дружества за транспортиране на пари и ценности.
За микропредприятия е предвидена опростена процедура, която ще може да се извърши не по-рано от пет календарни дни преди 01.01.2026 г., като номиналната стойност на подзаредените евробанкноти и монети не може да надвишава 10 000 евро“, казват от кредитната институция.
При тази процедура, която не изисква договор, левовата равностойност на получените еврови наличности ще бъде блокирана по сметката на търговеца и ще се дебитира на датата на въвеждане на еврото – 1 януари 2026 г.
Опитът на други страни
Проверка на Economic.bg показа, че предлагането на стартови пакети с европари е било част от процеса по присъединяване и на други страни членки към еврозоната.
- Естония
Естония се присъедини към еврозона на 1 януари 2011 г.
Стартовите европакети станаха налични на 1 декември, като те съдържаха 42 евромонети на стойност приблизително 13 евро. Пакетът съдържаше седем монети от 1 евроцент, шест от 2, 5, 10 и 20 евроцента, пет от 50 евроцента, четири от 1 евро и две от 2 евро.
Снимка: Eesti Pank (Естонска народна банка)
- Латвия
Латвия се присъединява към еврозоната на 1 януари 2014 г.
В последния месец на 2013 г. в страната също започна продажбата на стартовите пакети. Те съдържаха общо 45 монети на обща стойност 14.23 евро. Продажбата им се осъществява от търговските банки, в 302 пощенски офиса, както и на касите на централната банка.
Ограничението е максимум 5 стартови пакета на човек.
- Литва
Литва става член на еврооната на 1 януари 2015 г.
Стартовите пакети се предлагат в страната от началото на декември 2014 г., като те съдържат всичките осем деноминации на монетите. Предлагат се отново от централната банка, търговските банки и от пощите, като последните започват да ги продават на 4 декември 2014 г.
Комплектът съдържа 23 монети на обща стойност 12 евро, а ограничението е до 5 пакета на човек.
- Хърватия
Хърватия се присъедини към еврозоната на 1 януари 2023 г.
Месец преди това, т.е. на 1 декември 2022 г., търговските банки започнаха да предлагат стартовите еврови пакети. За гражданите, те съдържаха 33 хърватски евромонети на стойност около 13 евро. На всеки пакет бе описано какви монети съдържа (т.е. например от 1 евроцент, 2 евроцента, от 20 евроцента и пр.), какъв брой и каква стойност.
Снимка: Florinus.bg
Гражданите имаха право да закупят до два комплекта на транскация.
Важен детайл
Важно е да се отбележи, че закупените български евромонети не могат да се използват като разплащателно средство в България преди официалното въвеждане на еврото на 1 януари 2026 г. Същите монети и банкноти не могат да бъдат използвани и в други страни членки на еврозоната преди 1 януари 2026 г.