Германия е на ръба на рецесия, а това смразява еврозоната
Европейските икономики влязоха в новата година със слаби основи, а рисковете се увеличават

© ECONOMIC.BG / БТА
Икономиката на еврозоната стартира 2022 г. стъпила върху слаба основа. Пандемичните ограничения се отразиха върху доверието, а страховете, че Германия е на ръба на рецесия за втори път от началото на кризата, се увеличават. Показателят за настроенията на Европейската комисия падна до 112.7 пункта през януари – най-ниското ниво от девет месеца.
Това се дължи на спадовете в повечето икономически сектори и сред потребителите. В същото време очакванията за заетостта падат за втори месец, пише Bloomberg.
Докладът следва мрачните новини от Германия, показващи, че производството през четвъртото тримесечие се е свило с 0.7% – два пъти повече, отколкото прогнозираха икономистите. Добрите новини са във Франция и Испания, които отчетоха по-бърз от очаквания ръст.
Европа изостава от САЩ и Обединеното кралство при възстановяването си от пандемията. Затрудненията в доставките удрят производството, а ограниченията заради коронавируса и недостигът на персонал нанасят щети на всички части на икономиката. Международният валутен фонд (МВФ) тази седмица намали перспективите си за еврозоната за 2022 г. и предупреди, че инфлацията ще се задържи по-дълго.
Нетърпението относно рекордния ценови натиск вече тества нервите на политиците в Европейската централна банка, които признават, че не могат да контролират цените на енергията. Правителствата се намесиха, като компенсираха по-високите разходи за потребителите, за да предотвратят свиване на разходите. Но въпреки това потреблението може да се свие, ако ескалиращото напрежение между Русия и Украйна прати цените още по-нагоре.
Доставчиците на услуги и търговците на дребно вече планират да повишат цените през следващите месеци, показа проучването на Комисията. Потребителите станаха по-песимистични относно бъдещото си финансово състояние.
Проучване сред мениджърите по покупките показа по-рано тази седмица, че проблемите във веригата на доставки започват да намаляват. Автомобилните производители от Volkswagen AG до Stellantis NV очакват тази тенденция да продължи и също така предупредиха, че микрочиповете ще останат проблемни през първата половина на годината.
В същото време строгият контрол заради COVID-19 в Китай и голяма част от останалата част от Азия все още може да провали възстановяването, ако затварянето на фабрики, подобно на ситуацията в пристанищния град Тиендзин, стане норма.
Компаниите в еврозоната вече изразиха загриженост, че липсата на персонал поради болест или правила за карантиниране възпрепятства дейността им.
Регионът започна 2022 г. с най-строгите ограничения заради коронавирус от месец май, според IHS Markit. Тези рестрикции засягат най-вече търговците на дребно, хотелите и някои други услуги.