Нобелът за икономика: Влиянието на колонизацията върху неравенството днес
Трима американски икономисти изтъкват наличието на работещи институции като основен фактор за просперитет на нациите

© ECONOMIC.BG / Instagram/Nobel Prize
Трима учени, базирани в САЩ, спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2024 г. Те си поделиха отличието за изследване, описващо последиците от колонизацията, опитвайки се да разберат защо глобалното неравенство продължава да съществува днес – особено в страни, в които властва корупция и диктатура.
Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън, двамата британско-американски учени, и турско-американецът Дарон Асемоглу, спечелиха Нобел за работата си върху „как се формират институциите и влияят върху просперитета“, обяви Кралската шведска академия на науките.
„Намаляването на огромните разлики в доходите между страните е едно от най-големите предизвикателства на нашето време“, каза Якоб Свенсон, председател на комисията за наградата за икономически науки.
Те са идентифицирали историческите корени на слабата институционална среда, която днес характеризира много страни с ниски доходи“, каза той на пресконференция.
Наградата дойде ден след като доклад на Световната банка показа, че 26-те най-бедни страни в света – дом на 40% от най-засегнатите от бедност хора – са по-задлъжнели от когато и да било от 2006 г. насам, което подчертава сериозен обрат в борбата с бедността.
Престижната награда, официално известна като наградата Sveriges Riksbank за икономически науки в памет на Алфред Нобел, е последната, която ще бъде присъдена тази година и е на стойност 11 милиона шведски крони (1.1 милиона долара).
Асемоглу каза пред репортери в Атина, че данните, събрани от продемократични групи, показват, че обществените институции и върховенството на закона в много части на света в момента са отслабени.
Авторитарният подем често е по-нестабилен и като цяло не води до много бързи и оригинални иновации“, каза той, споменавайки Китай като „малко предизвикателство“.
Джонсън каза пред Reuters, че установените институции в Съединените щати са под напрежение, особено поради отказа на Доналд Тръмп да признае, че е загубил изборите през 2020 г.
Мисля, че това е най-голямото безпокойство, което виждам в индустриализирания свят“, каза той.
И добавя, че президентските избори на 5 ноември са „сериозен стрес-тест“ за демокрацията в САЩ.
Асемоглу и Джонсън работят в Масачузетския технологичен институт, докато Робинсън е в Чикагския университет.
Драматичната европейска колонизация
Изследването на лауреатите показа как европейската колонизация е имала драматични, но различни въздействия по целия свят, в зависимост от това дали колонизаторът се е фокусирал върху извличането на ресурси или създаването на дългосрочни институции в полза на европейските мигранти.
Те откриват, че това е довело до „обръщане на съдбата“, при което бивши колонии, които някога са били богати, стават бедни, докато някои по-бедни страни, където често са създавани институции, в крайна сметка успяват да осигурят някакъв общ просперитет чрез тях.
Друга констатация разкрива колко „опасно“ е било да се колонизира дадена област: колкото по-висока е смъртността сред колонизаторите, толкова по-ниска е днешната продукция на глава от населението, което е мярка за просперитет.
Наградата за икономика не е сред първоначалните награди за наука, литература и мир, създадена по волята на изобретателя на динамита и бизнесмен Алфред Нобел, като е присъдена за първи път през 1901 г. В последствие тя се финансира от централната банка на Швеция.
Предишни победители включват множество влиятелни мислители, като Милтън Фридман, Джон Неш – изигран от актьора Ръсел Кроу във филма от 2001 г. „Красив ум“ – и наскоро бившият председател на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке.
Изследванията на неравенството обаче се отличават силно. Миналата година икономическият историк от „Харвард“ Клаудия Голдин спечели наградата за работата си, изтъкваща причините за неравенството в заплатите и пазара на труда между мъжете и жените.
През 2019 г. икономистите Абхиджит Банерджи, Естер Дуфло и Майкъл Кремер спечелиха наградата за работа в борбата с бедността.
Наградата за икономика е доминирана от американски академици от самото ѝ създаване. Всъщност базираните в САЩ изследователи доминират при научните награди през 2024 г.