10% от световното богатство стои в данъчни убежища
За последните 4 десетилетия неравенството нараства в целия свят, сочи доклад

"Ножицата" между бедни и богати се разтваря все по-широко в почти всеки регион по света. Това сочи Докладът за световното неравенство, публикуван днес.
Глобалната тенденция богатите да стават все по-богати, а бедните - все по-бедни, предизвика искания за строги мерки срещу т.нар. данъчни убежища, или офшорни зони, и върна на политическата сцена отново темата за неравенството.
Авторите на Доклада за световното неравенство твърдят, че докато правителствата не предприемат координирани действия за увеличаване на данъците, или не въведат строги мерки срещу политиката по избягване на данъци, проблемът ще продължи да се задълбочава, пише CNBC.
Под ръководството на френския икономист Томас пикети, докладът проследява над 100 изследвания в 70 държави. И установява, че от 1980 г. насам, т.е. вече четвърто десетилетие, най-богатият 0,1% хора в света - около 7 млн. души, концентрират все по-голяма част от световното богатство, равняващо се на богатството на половината възрастно население на земята - или 3,8 млрд. души по света.
Документът констатира, че световното неравенство нараства главоломно, достигайки "крайни нива".
Икономистите твърдят, че дори в САЩ и Русия са достигнати подобни крайни нива на неравенство.
За последните 4 десетилетия най-богатите 1% хора в САЩ държат 39% от националното богатство, според данни от 2014 г. - най-актуалните налични към момента. Нарастването се дължи на ръст в богатството на най-богатият 0,1% хора, т.е. най-най-богатите индивиди.
"Състоянието на най-богатите 1% хора в света в момента ще нарасне от почти 20% сега до 24% през 2050 г.", се казва в доклада. "Тогава най-бедната половина от човечеството ще притежава 9% от световното богатство, при 10% сега", твърди изданието.
Също така докладът оценява, че 10% от световното богатство в момента отлежава в данъчни убежища.