Петков за коалицията с ГЕРБ: Не е коалиция, а напротив
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ опита да оправдае във Facebook общото управление с ГЕРБ

Снимка: Красимир Свраков
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков коментира в страницата си във Facebook вчерашното решение на ПП-ДБ да направи коалиционно ротационно правителство с ГЕРБ. Опитвайки се да успокои симпатизантите на партията си, които в голяма степен я подкрепяха заради острите заявки за премахване на "модела ГЕРБ", той твърди, че новото правителство не трябва да се нарича "коалиционно".
Според него дори напротив – във формата с двама министър-председатели, ротиращи се на 9 месеца – всъщност показва недоверието между двете управляващи коалиции. Петков изтъква, че дори когато Мария Габриел стане премиер, съставът на Министерския съвет ще остане същия, т.е. повечето му членове ще са от ПП-ДБ.
Той обаче пропуска да отбележи, че в парламента реално ГЕРБ ще може да диктува всички действия и решения на Министерския съвет и за да се случи каквото и да било, Бойко Борисов ще има последната дума.
Да имаме правителство с министри, които ще работят за България, без да крадат и да можем да изпълним много от нашите надежди за промяна – аз дълбоко вярвам, че е възможно с формата за управление, който сме представили", пише Петков в публикацията си във Facebook.
"Първо, този формат не е коалиция, напротив – той е създаден именно защото не можем да направим коалиция с ГЕРБ. Коалицията щеше да е много по-лесна, ако си имахме доверие, но ние, както казах и преди, си нямаме. И защото си нямаме, трябва да влезем в тази сложна конструкция на сменяне на министър-председател след 9 месеца. Важно е да се отбележи, че смяната на министър-председател ще е факт, но министрите остават същите. Този модел на управление, когато има невъзможност две партии да са в коалиция, но и невъзможност да се направи кабинет без общо гласуване в парламента, е единственият възможен - заимстваме го от страни като Ирландия, Израел и Румъния. Така че е важно да се каже, че ротационният модел се прилага, когато две политически сили си нямат доверие, но не могат и да излъчат правителство без гласовете на двете".
В поста си той посочи още, че няма да участва в състава на Министерския съвет. Вчера излезе неофициална информация, че другият съпредседател на Министерския съвет – Асен Василев – ще бъде част от кабинета като министър на финансите.