Търговците масово не издават касови бележки
Около 70 хил. търговци ще бъдат проверени до края на годината

Служители на Държавна агенция за метеорологични и технически надзор провериха няколко пазара за плодове и зеленчуци в страната.
Обект на осъществената проверка са били кантарите – както дали са сертифицирани у нас, така и дали имат стикер за извършен контрол тази година. Оказва се, че масово по пазарите се използват китайски везни, приличащи на електронните и сертифицирани у нас.
Главната причина, заради която продавачите купуват подобен тип везни е заради ниската им цена, те струват около 40 до 50 лв. Българските струват около 300 лева. Глобата при установяване на нередност може да стигне 300 лева.
Друг подобен проблем се наблюдава при търговците на плодове и зеленчуци, които масово не издават касови бележки. От друга страна пазаруващите рядко се замислят дали кантарът показва точно. Това сочи, че все още у нас липсва култура на потребителите и клиентите рядко си търсят правата, когато са ощетени.
В края на миналата година приходната агенция затегна още повече режима за търговците. Всички търговци и институции, които продават билети, вече трябва да регистрират и отчитат продажбите си чрез касов апарат от 21 юли.
Също така при продажбата на билети за музеи, спортни събития, концерти, за ползване на шезлонг, чадър на плажа и други, касовите бележки са задължителни.
Изключение от новото правило за издаване на касови бележки при продажба на билети се прави в случаите, когато става въпрос за продажба на билети, карти или абонаментни карти за превоз на пътници.
Междувременно НАП увеличи броя на ревизорите, които следят за данъчни нарушения в търговските обекти до над 1600. Ревизорите ще продължат да се занимават с основната си работа – извършване на ревизии , а проверките за касови бележки ще правят в извънработно време и в почивни дни.
От НАП очакват близо 70 хил. търговци да бъдат проверени до края на годината.
Глобата за физическо лице, което не издаде касова бележка, е до 500 лв., а за юридически лица, укриващи обороти, може да се стигне и до запечатване на търговския обект.