10-те най-бедни държави приютяват над 50% от бежанците в света
Богатите страни не могат да плащат, за да държат хората там, коментират авторите на доклада

Само 10 държави, представляващи едва 2,5% от световния БВП, приютяват половината бежанци в света, показва доклад на международната организация Amnesty International, който го описва още като егоизмът на богатите нации.
Докладът анализира тежкото положение, в което са близо 21 милиона бежанци по света. 56% процента от бежанците са концентрирани в 10 страни от 193 по света. "Малък брой страни са били оставени да се справят с големи проблеми, само защото са съседи на кризисните зони", каза генералния секретар Шалил Шети в представянето на доклада.
"Това положение излага милионите, бягащи от война в страни като Сирия, Южен Судан, Афганистан и Ирак на непоносима мизерия и страдания.“
"Време е лидерите да влязат в сериозен и конструктивен дебат затова как нашите общества ще помогнат на хората, принудени да напускат домовете си по време на войната."
Йордания е приела повече от 2,7 милиона души, следвана от Турция (повече от 2,5 милиона); Пакистан (1,6 милиона) и Ливан (повече от 1,5 милиона).
Останалите шест държави, изброени в топ 10, в които на всеки човек се падат стотици хиляди бежанци са: Иран (979 400); Етиопия (736 100); Кения (553 900); Уганда (477 200); Демократична република Конго (383 100), и Чад (369 500).
Данните са базирани на данни от Върховния комисариат на ООН за бежанците.
"Въпросът не е в изпращането на пари за помощ. Богатите страни не могат да плащат, за да държат хората там", каза още той. "Ако всяка една от най-богатите страни в света бяха взели бежанци, пропорционално на техния размер на богатство и ниво на безработица, намирането на дом за повече от тях нямаше да бъде толкова голямо предизвикателство ", каза Шети.