„Господари на Черно море“: Турция започва още проучвания за нефт и газ
Южната съседка на България планира да стане енергийно независима до няколко години

Снимка: Depositphotos
Турският кораб Fatih of Discovery е започнал да прави нови сондажи в кладенеца „Амасра-2“, част от находището „Сакария“, съобщава Турската петролна корпорация (TPAO) в Twitter.
Нашата работа за доставка на енергия на Турция продължава с пълна скорост“, се казва в публикацията.
Обемът на резервите от газ в находището, намиращо се в турски териториални води, достига 710 милиарда кубически метра. Дейностите ще продължат с участието на над 50 кораба. Предполага се, че първият газ от това находище ще достигне до потребителитев Турция в края на март тази година.
По-рано днес изпълнителният директор на компанията Мелих Хал Билгин коментира, че страната има за цел да премахне зависимостта от доставките на газ до 2030 г. Говорейки за газовите запаси, открити от Турция в Черно море, ръководителят на TPAO каза, че „говорим за запаси, които могат да се добиват за 30 – 40 години“.
В момента няма държава или организация, която да познава Черно море по-добре от нас и да познава геологията му по-добре от нас. Можем да кажем, че сме господари на Черно море. Турската наука, турският петрол е господарят на Черно море“, каза той.
Fatih, първият национален сондажен кораб на Турция, се присъедини към Turkish Petroleum Corporation през 2017 г. Само преди две години Турция обяви първото си откритие на газ в черноморски кладенец. Последваха още няколко нови открития и днес вече страната има амбиции да сама да задоволява нуждите си от природен газ.