Войната в Украйна ускорява апетита за възобновяема енергия
BP прогнозира три потенциални сценария на глобалните енергийни пазари
Прогноза на British Petroleum:

Снимка: Depositphotos
Войната на Русия срещу Украйна ще намали търсенето на петрол и газ и ще ускори апетита за повече „вътрешна“ възобновяема енергия, прогнозира британският енергиен гигант British Petroleum в годишния си доклад. BP публикува своята енергийна перспектива за 2023 г., прогнозирайки три потенциални сценария на глобалните енергийни пазари след изминалите бурни 12 месеца. Трите потенциални сценария, които BP отчита, са изброени като „нетна нула, ускорена и нова инерция“.
Продължаващият конфликт ще има „дълготрайни ефекти върху глобалната енергийна система“ благодарение на по-голямото съсредоточаване върху енергийната сигурност от нациите, които трябва да прекратят зависимостта от вносни изкопаеми горива.
Прогнозите на BP са, че дългосрочното въздействие ще бъде положително за възобновяемите енергийни източници – дори ако в краткосрочен план Европа отчете отклонения като възраждането на въглищната енергия за облекчаване на сривовете в доставките.
Повишеният фокус върху енергийната сигурност увеличава търсенето на местно произведени възобновяеми енергийни източници и други неизкопаеми горива, което спомага за ускоряване на енергийния преход“, се казва в анализа.
Компанията очаква 5% по-ниско търсене на петрол и 6% по-малко газ до 2035 г. в сравнение с нивата, наблюдавани преди година в перспективите си за 2022 г.
За разлика от това вятърът и слънчевата енергия се разширяват до петнадесет пъти в хода на перспективата до 2035 г., като до тази дата са необходими около 600 GW нови възобновяеми мощности на година.
Събитията от изминалата година послужиха като напомняне на всички нас, че преходът трябва да вземе предвид и сигурността и достъпността на енергията. Всеки успешен и траен енергиен преход трябва да обърне внимание и на трите елемента на така наречената енергийна трилема: сигурна, достъпна и с ниски въглеродни емисии“, казва главният икономист в дружеството Спенсър Дейл.
Търсенето на петрол намалява при всеки от сценариите. BP твърди, че това се дължи на намаляващото използване в автомобилния транспорт, тъй като ефективността на автомобилния парк се подобрява и електрификацията на пътните превозни средства се ускорява.
Въпреки това петролът продължава да играе важна роля в глобалната енергийна система през следващите 15-20 години и в трите стратегии.