Турция прекратява договорката с ЕС, вече няма да приема мигранти
България има план за спиране на бежанците, ако Турция откаже споразумението
Турция се отказва от споразумението с ЕС за прием на мигранти. Това обяви президентът Реджеп Тайип Ердоган по време на многохиляден митинг, свързан с предстоящия референдум, съобщиха турските медии.
Ердоган аргументира отказа от договорката с дипломатическия скандал между Турция и Холандия, който се вихри през последната седмица.
„Хей, Холандия, хората ти провеждат предизборна пропаганда в Англия! Eвропейците обещаха да премахнат визите, но и стъпка не е направена за това, а сега повтарят реадмисия, та реадмисия. Каква реадмисия? Забравете това!
Не пускате моя министър в Холандия, не позволявате полет на външния ми министър, не им давате достъп до генералното консулство, което е моя територия. И сега очаквате от нас да изпълняваме споразумението? Няма такова нещо!“, отсече турският държавен глава.
Малко по-рано същото заяви и министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу в телевизионно интервю. „Може да прекратим едностранно това споразумение. Все още не сме информирали европейските си партньори, всичко е в нашите ръце“, каза Чавушоглу.
Прекратяването на споразумението представлява голяма заплаха за Европа, но най-вече за балканските държави и особено за България, чиято граница с Турция е най-голяма. Министерството на външните работи веднага привика на консултации българския посланик в Анкара Надежда Неински.
България има план за реакция, ако споразумението за бежанците бъде прекратено. Държавата ни има готовност да бъде посрещнат евентуален мигрантски поток, а българските военнослужещи са подготвени да се справят с това предизвикателство, заяви служебният министър на отбраната Стефан Янев
„Нека да гледаме на тези изявления в контекста на предизборната обстановка, както у нас, така и в други държави, и в Турция. Очевидно на това ниво на говорене трябва да има много по-строги сигнали, че нещо драматично ще се случи“, посочи Янев.
На въпрос дали е планирано по-засилено военно участие на границата, той отговори, че министерството има комплексни планове, които ангажират както специфични полицейски сили за охрана на границата, така и армейски. Има планове за комплексно нарастване на силите и решаване на възможни проблеми, увери той.
Европейската комисия заяви, че няма сигнали за очакван миграционен наплив към България през турската граница. Очакванията към Анкара са да спазва ангажиментите си по миграционното споразумение.
„Това е ангажимент, основан на взаимно доверие и резултати. Очакваме и двете страни да изпълнят обещанията си, тъй като те са от взаимен интерес, както и в интерес на сирийските бежанци“, заяви главният говорител на ЕК Маргаритис Схинас.
На този етап нямаме никакви данни за промени в миграционните потоци, заяви пред БНР говорителят на ЕК по миграцията Туве Ернщ.
От Европейска агенция за гранична и брегова охрана също заявиха пред радиото, че нямат информация за очакван наплив на мигранти през сухопътната ни граница с Турция. Турските власти засега продължават сътрудничеството, допълниха от агенцията. От Фронтекс припомниха, че за последните 2 месеца броят на нелегалните преминавания на българо-турската граница е бил под 50 души.