Затворените жилищни комплекси: решение или проблем за София?
Цените на имотите в покрайнините на столицата са се повишили с 30% от 2020 г. насам
През последните години строителството на затворени комплекси в София и около града значително се увеличи. Интересът към тях също. Според архитекти и инвеститори обаче те вредят повече на града, отколкото да помагат на развитието на инфраструктурата.
Те са откъснати „оазиси“ според Димитър Савов, изпълнителен директор на BLD. И трябва да се търси решение в посока намиране на начин как такъв тип комплекси да се слеят. По този начин според Савов ще се даде възможност на хората да живеят локално и да не прекосяват целия град, за да отидат на разходка в парка.
София страда от това, че хората много пътуват с колите си“, казва той.
Арх. Ангел Захариев, управител на „А и А архитекти“ също е на мнение, че затворените комплекси повече вредят на инфраструктурата на София, отколкото да помагат.
Проблемите със собствеността на земята на територията на София водят до невъзможността да се реализират няколко парка, включени в Общия устройствен план на града. А столицата определено има нужда от още такива, казва ландшафт архитекта Добромира Лулчева, част от Landscape Design Studio, която беше част от събитието HOME Design & Architecture Day 2023, който се проведе в четвъртък в Гранд хотел „Милениум“ в София.
В момента се разчита основно на инвеститорите да изграждат зелената инфраструктура на града. Трябват публично-частни партньорства. Това, което липсва най-много на София е връзката между парковете. Възможността за пешеходно и велосипедно движение“, казва тя.
Допълнителни разходи
Наблюденията на Димитър Савов са че купувачите са склонни да платят по-голяма сума за имот, който се намира в затворен комплекс с двор и озеленяване, но не им се харесва идеята за високите такси, които се събират за поддръжка.
Когато си купуваш апартамент в затворен комплекс, трябва да си приготвиш 200- 300 лв. за „такса поддръжка“. Куца ни комуникацията с клиентите и трябва да ги научим, че трябва да се плаща за поддръжката на общите части“, казва той.
Крайградски имоти
Южната дъга на София е предпочитано място от инвеститорите за изграждане на комплекси, основно от къщи. Той се засили и от желанието на хората да се сдобият с такъв тип имот, далеч от градския шум. И затова не ставаме свидетели на купуването на такъв тип жилища, макар и на доста по-високи цени, с инвестиционна цел.
Повечето от имотите в покрайнините се купуват с цел лично ползване, а не инвестиция. И в нашия комплекс в Бояна, който се състои от 13 къщи – само една беше закупена със спекулативна цел. Беше закупена на много ранен етап от строителството и съответно препродадена с 20% по-скъпа“, казва Цветелин Иванов, част от Arco Real Estate пред Economic.bg.
Компанията стартира строителството на къщите през 2020 г. и тогава те са се продавали на цени между 300 и 420 хил. евро. „Към днешна датавиждаме вторичен пазар на някои от тези имоти на стойности от над 500 хил. евро. Или това е между 25 и 30% увеличение в цените. Основната причина е инфлацията и промененото търсене на купувача и желанието им за покупка на такъв тип имот“, казва Иванов.
Според него нов пик в цените на имотите не се очаква скоро. Свидетели на такъв сме били преди 8 месеца, а сега пазара е доста по-забавен и спокоен. Единствено евентуално рязко увеличение в лихвените проценти би увеличило цените на жилищата. Но за момента това не се очаква.