България в Топ 3 с най-стабилен ръст на БВП в региона през 2019 г.
Преките чуждестранни инвестиции се допълват от приноса от фондовете на ЕС

Икономическият растеж на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) обещава да запази стабилния си ритъм и през тази година. Потреблението, преките чуждестранни инвестиции, европейските фондовете и дигиталната трансформация ще бъдат ключовите фактори за растежа в региона, стана ясно по време на годишния икономически форум Euromoney 2019. В рамките на форума експертите на УниКредит представиха изгледите и прогнозите си за развитие за региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
България, Словакия и Унгария ще покажат най-стабилния ръст на БВП за региона през 2019 г., стана още ясно по време на събитието.
Икономическият растеж в ЦИЕ ще запази своя стабилен ритъм през 2019 г.
В последните години ЦИЕ потвърди способността си да генерира растеж. Очаква се икономическата среда в региона да остане благоприятна и през 2019 г.: Ръстът на БВП се предвижда да остане стабилен в повечето държави (около 3% или по-висок), макар и с известно циклично снижаване. След цикличния връх, постигнат през 2017 г. (4.6% с изключение на Русия и Турция) и среден ръст на БВП от 3.7% през 2018 г., икономическият растеж на региона се очаква да остане над потенциалния за 2019 г. (около 3.2% средно), но може да се забави през 2020 г. в резултат от потенциално по-слабата глобална търговия.
Държавите от ЦИЕ в ЕС имат потенциал да изпреварят други региони с бързо развиващи се пазари благодарение на по-малката си зависимост от притоци на чуждестранни капитали в ЦИЕ, по-големите възможности за фискални стимули, по-благоприятните финансови условия, достъпа до европейски фондове и положителния ефект от намаляващите цени на стоките. Словакия, България и Унгария ще покажат най-стабилния ръст на БВП за региона през 2019 г. Основните спънки пред икономическия растеж на ЦИЕ са затягането на пазарите на труда особено в Чехия и Унгария и вероятно тежкият Брекзит, който ще причини щети поради новите търговски бариери, които ще възпрепятстват както износа, така и инвестициите в ЦИЕ. Словакия и Чехия са най-уязвимите пазари на ЦИЕ по отношение на ограниченията, причинени от Брекзит. Русия и Турция могат да следват различни трендове, какъвто е случаят през 2018 г.
Факторите на растежа: потребление, преки чуждестранни инвестиции, фондове на ЕС и дигитална трансформация
Вътрешното търсене и особено потреблението, подпомогнати от ниското ниво на безработица и увеличените възнаграждения, ще бъдат основните източници на растеж за икономиките на ЦИЕ, докато износът ще подлежи на възможно циклично забавяне в следващите няколко години.
Преките чуждестранни инвестиции в историческа перспектива са един от основните фактори на икономическа трансформация в региона. Особено от гледна точка на трансфера на технология и познания, ще останат важни, макар и не до такава степен, в каквато са били през предходното десетилетие. В някои сектори ЦИЕ се превърна в производствено подразделение на Западна Европа, като преките чуждестранни инвестиции постепенно променяха своя обхват, за да се фокусират върху по-напреднали производства и все повече включваха сектора на обслужването. Съотношението на преките чуждестранни инвестиции към БВП остана над 2.5% в периода 2016-2018 г. и се очаква да остане на подобно ниво в следващите няколко години. Ролята на международните компании в региона остава значителна: добавената стойност от чуждестранни компании е повече от 40% от общата добавена стойност (заместител на БВП) за страни като Унгария, Словакия, Румъния и Чешка република, които освен това са най-интегрираните във веригата на добавената стойност в Европа.
Преките чуждестранни инвестиции се допълват от приноса от фондовете на ЕС за страните от ЦИЕ, които влизат в състава на ЕС. Фондовете на ЕС съставляват 2.9% от БВП средно в периода 2014-2020 г. (150 млрд. евро за ЕС - ЦИЕ с изключение на Полша), при което 2019-2020 са най-важните години от гледна точка на усвояването на средствата от европейските фондове.
Дигиталната трансформация предоставя допълнителни възможности за растеж в региона. Достъпът до интернет в държавите от ЦИЕ се увеличи с 20% от 2010 г. насам и сега почти 75% от населението използва интернет. Достъпът до мобилни устройства в държавите от ЦИЕ е 120% от гледна точка на абонамент за мобилни устройства на всеки 100 човека. Тези метрики в страните от ЦИЕ са сравними с повечето западноевропейски пазари, но с по-висока скорост на конвергенция през последните години.Автомобилният сектор е най-христоматийният пример. В автомобилния сектор всичките 10 глобални играчи (от ЕС, САЩ, Япония) развиват своето производство в ЦИЕ и всичките 10 първокласни доставчици също са от ЦИЕ. Производството на превозни средства в ЦИЕ се утрои през последните 15 години, за да надхвърли 6 милиона произведени превозни средства, повечето от които предназначени за износ. Въпреки вече силното присъствие на автомобилни производители, нови проекти и преки чуждестранни инвестиции също се разработват (тези, обявени от Jaguar Land Rover и BMW, имат най-голям ефект върху икономиките на ЦИЕ, всеки от тях надхвърлящ 1 млрд. евро). Освен това иновацията в автомобилния сектор (електромобили, безпилотни автомобили) представя допълнителна възможност за последващи инвестиции в региона.